Subklinik mastitisin inek sütü osteopontin düzeyine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of subclinical mastitis on cow milk osteopontin levels
- Tez No: 990500
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL FATMA YARIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyokimyası Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Osteopontin, omurgalılarda bulunan çok işlevli bir protein olup birçok farklı hücre tipinde eksprese edilir ve çoğu dokuda ve vücut sıvılarında bulunur. Osteopontin, bağışıklık sisteminin regülasyonunda, biyomineralizasyonda, bağırsak ve beyin fonksiyonlarında önemli etkilere sahiptir. Sunulan doktora tez projesi ile insan beslenmesinde önemli bir yeri olan sağlıklı inek sütlerinde osteopontin düzeyinin subklinik mastitis enfeksiyonlarındaki değişiminin belirlenmesi ve osteopontinin sütün yoğunluğu, laktoz, yağ ve protein düzeyleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Tez çalışmasının materyalini, Samsun ilinde laktasyon periyodunda bulunan ineklerden toplanan sütler oluşturdu. İneklerden sabah sağımında alınan süt örneklerine Kaliforniya mastitis test ve somatik hücre sayımı uygulandı. Somatik hücre sayısı < 200.000 olan 40 adet süt örneği kontrol grubunu, SHS> 200.000 olan 40 adet süt örneği subklinik mastitis grubunu oluşturdu. Sütte osteopontin konsantrasyonu sığıra özgü enzim bağlı immünosorbent analiz kiti kullanılarak belirlendi. Süt örneklerinde yoğunluk, laktoz, yağ ve protein düzeyleri süt analiz cihazı kullanılarak ölçüldü. Bulgular: Kontrol grubuna ait sütlerdeki osteopontin konsantrasyonunun 34,4±9,6 mg/l ve subklinik mastitisli ineklerde 45,2±16,5 mg/l olduğu belirlendi. İneklerin sütündeki osteopontin düzeyinin subklinik mastitis etkisiyle yaklaşık olarak 1,3 kat artmış olduğu anlaşıldı (p<0,01). Subklinik mastitisli inek sütündeki osteopontin düzeyi ile sütün yoğunluğu (r2= ,964, p<0,01) ve protein düzeyi (r2= ,914, p<0,01) arasında pozitif korelasyon, laktoz (r2= -,896, p<0,01) ve yağ düzeyi (r2= -,995, p<0,01) arasında negatif korelasyon bulunduğu saptandı. Sonuç: Sunulan tez çalışmasından elde edilen bulguların inek sütünün biyoaktif bileşimine yönelik bilimsel çalışmalara özgün katkılar sunacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Osteopontin is a multifunctional protein found in vertebrates, expressed in many different cell types, and found in most tissues and body fluids. Osteopontin has important effects on immune system regulation, biomineralization, and intestinal and brain functions. The presented doctoral thesis project aimed to determine the change in osteopontin levels in the milk of healthy cows, which plays an important role in human nutrition, in subclinical mastitis infections, and to evaluate the relationship between osteopontin and milk density, lactose, fat, and protein levels. Materials and Methods: The material for the thesis consisted of milk collected from lactating cows in Samsun province. Milk samples taken from the cows during morning milking were subjected to the California mastitis test and somatic cell count. Forty milk samples with somatic cell counts <200.000 constituted the control group, and 40 milk samples with SCCs >200.000 constituted the subclinical mastitis group. Osteopontin concentration in milk was determined using a bovine-specific enzyme-linked immunosorbent assay kit. Density, lactose, fat, and protein levels in milk samples were measured using a milk analyzer. Findings: Osteopontin concentration in milk from the control group was 34.4±9.6 mg/L, and in cows with subclinical mastitis was 45.2±16.5 mg/L. The osteopontin level in the milk of cows with subclinical mastitis was found to increase approximately 1.3-fold due to subclinical mastitis (p<0.01). A positive correlation was found between osteopontin levels in milk from cows with subclinical mastitis and milk density (r2= 0.964, p<0.01) and protein levels (r2= 0.914, p<0.01), while a negative correlation was found between osteopontin levels and lactose (r2= -0.896, p<0.01) and fat levels (r2= -0.995, p<0.01). Conclusion: It is anticipated that the findings obtained from the presented thesis will make unique contributions to scientific studies on the bioactive composition of cow's milk.