Enforceability of Multi-Tiered Dispute Resolution Clauses
Basamaklı Uyuşmazlık Çözüm Şartlarının Uygulanabilirliği
- Tez No: 990501
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. STAVROS BREKOULAKIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Queen Mary Unıversıty Of London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Basamaklı uyuşmazlık çözüm şartları, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri (ADR) ile tahkim usulünü bir araya getirerek, genellikle müzakere, arabuluculuk, bilirkişi incelemesi ve nihayetinde tahkimden oluşan bir uyuşmazlık çözüm süreci silsilesi öngörmektedir. Taraflar, sözleşmelerine basamaklı uyuşmazlık çözüm şartı koymak suretiyle potansiyel uyuşmazlıklarını bu aşamalı yöntemler aracılığıyla çözmeyi ve tahkim yargılamasına ancak önceki ADR tekniklerinin başarısız olması hâlinde başvurmayı kabul etmektedir. Bu tür şartlar, çekişmeli usuller ile ADR süreçlerini bir arada kullanarak tarafların hukuki ilişkilerinin kendine özgü ihtiyaçlarına uygun en elverişli uyuşmazlık çözüm yolunu belirlemelerine imkân tanımaktadır. Bu nedenle, taraflar arasında sözleşme süresi boyunca sürekli iş birliğini gerektiren uzun süreli ve karmaşık inşaat ve mühendislik sözleşmelerinde giderek daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Buna karşılık, basamaklı uyuşmazlık çözüm şartlarının kaleme alınması özel bir dikkat gerektirmektedir. Zira farklı aşamalarda yer alan çeşitli mekanizmalar nedeniyle, yeterli özen gösterilmeden düzenlenen bu tür şartlar, belirsizlik gerekçesiyle uygulanmama riskini taşımaktadır. Bu riskin yanı sıra, müzakere ve arabuluculuk aşamalarının bağlayıcılığı da öğretide, mahkeme kararlarında ve hakem kararlarında tartışmalıdır. Bir görüşe göre, müzakere ve arabuluculuk süreçlerinin rızai ve bağlayıcı olmayan niteliği nedeniyle, taraflarca kararlaştırılmış olsa dahi tarafların bu aşamaları uygulamaya zorlanmaları mümkün değildir. Buna karşılık diğer görüş, tarafların basamaklı uyuşmazlık çözüm sistemini bağlayıcı ve açık bir şekilde kararlaştırmaları hâlinde, tahkime erken aşamada yapılan başvuruların hakem heyeti tarafından dava şartı yokluğu nedeniyle kabul edilemez sayılması gerektiğini savunmaktadır. Bu çalışmada, öğretide, mahkeme ve hakem kararlarında ileri sürülen farklı görüşleri incelenerek basamaklı uyuşmazlık çözüm şartlarının hukuki niteliği ortaya konmuş, basamaklı uyuşmazlık çözüm şartının uygulanabilir olması için belirleyici unsurlar tespit edilmiş ve bu tarz şartlar kaleme alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Multi-tiered dispute resolution clauses merge alternative dispute resolution (ADR) methods and arbitration procedures and provide for a sequence of dispute resolution processes generally composed of negotiation, mediation, expert determination and finally arbitration. By inserting a multi-tiered dispute resolution clause in their contract, parties agree on resolving their potential controversies by using these escalating steps with an intention that arbitral proceedings will only be commenced in case of the failure of previous ADR techniques. Such clauses enable parties to formulate the best path as their dispute resolution mechanism in accordance with the specific needs of their relationship by combining adversarial procedures with ADR proceedings. Consequently, they are being increasingly used in long-term and complex construction and engineering contracts which basically count on the constant cooperation of the parties throughout the duration of the contract. On the other hand, drafting a multi-tiered dispute resolution clause requires specific care because of various mechanisms within different steps and when drafted without sufficient consideration they bear the risk of being unenforceable because of lack of uncertainty. In addition to this risk, the enforceability of negotiation and mediation steps is also controversial in the opinions of scholars, courts and arbitral tribunals. According to one view, due to the consensual and non-determinative nature of negotiation and mediation these procedures are not enforceable notwithstanding the agreement of parties. The opposing view is that, if the parties agree on a multi-tiered dispute resolution system in a binding and clear way a tribunal should treat a request for arbitration at a premature stage as inadmissible. In this study, the legal nature of multi-tiered dispute resolution clauses has been revealed by examining the different views put forward in doctrine, court rulings, and arbitral awards. The decisive factors for the enforceability of multi-tiered dispute resolution clauses have been identified, and the points to be considered when drafting such conditions have been explained.