Lavanta (Lavandula intermedia)'da çelikle çoğaltmada uygun iba dozunun belirlenmesi
Determination of appropriate iba dose for propagation by cuttings in lavender (Lavandula intermedia)
  1. Tez No: 990508
  2. Yazar: MUHAMMET KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÇETİN PALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Lavanta (Lavandula intermedia 'Super A') türünde çelikle çoğaltma sırasında en uygun IBA dozunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2025 yılında Konya ili Ereğli ilçesinde polikarbon serada yürütülmüştür. Köklendirme ortamı olarak perlit kullanılmış; bitkinin bir yıllık sürgünlerinin alt kısımlarından alınan çeliklere 0 (kontrol), 2000, 4000, 6000, 8000 ve 10000 ppm IBA uygulamaları yapılmıştır. Deneme, tesadüf parselleri deneme desenine uygun olarak ve dört tekrar içerecek şekilde gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analizler sonucunda, IBA dozlarındaki artışın yalnızca köklenme oranı ve kök kuru ağırlığı parametreleri üzerinde anlamlı düzeyde etkili olduğu belirlenmiştir. En yüksek köklenme oranı %93,8 ile 4000, 8000 ve 10000 ppm IBA dozlarında elde edilmiş olup, 6000 ppm IBA dozu da istatistiksel olarak aynı grupta yer almaktadır. En yüksek kök kuru ağırlığı 3,9 g ile 8000 ppm IBA dozunda elde edilmiş olmakla birlikte, 4000, 6000 ve 10000 ppm IBA dozları da istatistiksel olarak aynı grupta bulunmaktadır. Bu bulgular, 4000–10000 ppm IBA dozlarının köklenme oranı ve kök kuru ağırlığı gibi temel parametreler üzerinde köklenmeyi teşvik edici etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, lavantanın çelikle çoğaltılmasında 8000 ve 10000 ppm IBA dozlarının 4000 ppm dozu ile benzer köklenme sonuçları vermesi, ekonomik açıdan 4000 ppm IBA dozunun yeterli ve tercih edilebilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the optimal IBA dose for propagation of lavender (Lavandula intermedia 'Super A') using cuttings. The research was conducted in a polycarbonate greenhouse in Ereğli district of Konya province in 2025. Perlite was used as the rooting medium; cuttings taken from the lower parts of one-year-old shoots were treated with 0 (control), 2000, 4000, 6000, 8000, and 10000 ppm IBA. The experiment was carried out according to a randomized block design with four replications. Statistical analyses revealed that increasing the IBA dose significantly affected only the rooting rate and root dry weight parameters. The highest rooting rate was obtained at 93.8% with 4000, 8000, and 10000 ppm IBA doses, and the 6000 ppm IBA dose was also statistically significant in the same group. The highest root dry weight was obtained at a dose of 8000 ppm IBA with 3.9 g, although 4000, 6000, and 10000 ppm IBA doses were also statistically in the same group. These findings indicate that 4000–10000 ppm IBA doses have a rooting-promoting effect on key parameters such as rooting rate and root dry weight. In conclusion, the fact that 8000 and 10000 ppm IBA doses yield similar rooting results to the 4000 ppm dose in lavender propagation by cuttings shows that the 4000 ppm IBA dose is sufficient and preferable from an economic perspective.