Retrovirüslerle enfekte kedilerde tiyol disülfit dengesinin sağlıklı kedilerle karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of thiol-disulfide balance in cats infected with retroviruses and healthy cats
- Tez No: 990546
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. YASİN ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Kedilerin Retrovirüslerinden Kedi İmmün Yetmezlik Virüsü (FIV) ve Kedi Lösemi Virüsü (FeLV), konak hücre genomuna entegre olabilen RNA virüsleri olup bağışıklık sistemini hedef alarak kronik enfeksiyonlara yol açarlar. Bu enfeksiyonlarda gelişen immün disfonksiyon, immun baskılanma ve sekonder enfeksiyonlar hastalığın klinik seyrini belirleyen temel mekanizmalardır. Retroviral enfeksiyonlara eşlik eden redoks dengesizlikleri, hücresel fonksiyonların bozulmasında önemli rol oynamaktadır. Oksidatif stresin biyokimyasal göstergelerinden biri olan tiyol–disülfit homeostazı (TDH), hücresel redoks dengesinin değerlendirilmesinde kullanılan dinamik bir parametredir. Bu çalışmanın amacı, FIV ve/veya FeLV ile enfekte kedilerde tiyol–disülfit dengesindeki değişimleri değerlendirmek ve sağlıklı kedilerle karşılaştırmaktır. Çalışmaya 40 retroviral enfeksiyonlu (37 FeLV pozitif, 3 FeLV+FIV pozitif) kedi ile 20 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Demografik veriler, rutin hemogram ve biyokimya parametreleri ile birlikte TDH göstergeleri (native tiyol, total tiyol, disülfit) ve iskemi modifiye albümin (IMA) düzeyleri analiz edilmiştir. Gruplar arasında vücut ağırlığı açısından anlamlı fark bulunmazken, enfekte grubun yaş ortalaması anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p=0.032). Retroviral enfeksiyonlu kedilerde lökosit (WBC) düzeyleri sağlıklı gruba kıyasla anlamlı olarak yüksek bulunmuş (p=0.015), TDH parametreleri değerlendirildiğinde, enfekte kedilerde disülfit düzeylerinin sağlıklı gruba göre belirgin ve ileri düzeyde anlamlı olarak azaldığı görülmüştür (p<0.001). Disülfit/Native Tiyol ve Disülfit/Total Tiyol oranları enfekte grupta anlamlı olarak düşük, Native Tiyol/Total Tiyol oranı ise anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p<0.05). Sonuç olarak, FIV/FeLV ile enfekte kedilerde tiyol–disülfit homeostazının bozulduğu, özellikle disülfit düzeylerindeki belirgin azalma ve TDH oranlarındaki değişimlerin klasik oksidatif stres paterninden farklı olarak redüktif stres ile uyumlu bir redoks dengesizliğine işaret ettiği bulunmuştur. Retroviral enfeksiyonların patogenezinde redoks biyolojisinin aktif rolü olduğu ve tiyol–disülfit homeostazının kronik retroviral enfeksiyonların ele alınmasında potansiyel bir biyokimyasal belirteç olabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Among feline retroviruses, Feline Immunodeficiency Virus (FIV) and Feline Leukemia Virus (FeLV) are RNA viruses capable of integrating into the host cell genome, targeting the immune system and leading to chronic infections. The immune dysfunction, immunosuppression, and secondary infections that develop during these infections are the fundamental mechanisms determining the clinical course of the disease. Redox imbalances accompanying retroviral infections play a significant role in the disruption of cellular functions. Thiol–disulfide homeostasis (TDH), one of the biochemical indicators of oxidative stress is a dynamic parameter used to assess cellular redox balance. The aim of this study was to evaluate alterations in the thiol–disulfide balance in cats infected with FIV and/or FeLV and to compare them with healthy cats. The study included 40 cats with retroviral infections (37 FeLV-positive and 3 FeLV+FIV-positive) and 20 healthy controls. Demographic data, routine hemogram and biochemical parameters, as well as TDH indicators (native thiol, total thiol, and disulfide) and ischemia-modified albumin (IMA) levels were analyzed. While no significant difference was observed between the groups in terms of body weight, the mean age of the infected group was significantly higher (p = 0.032). Leukocyte (WBC) levels in retrovirus-infected cats were significantly higher than those in the healthy group (p = 0.015). Evaluation of TDH parameters revealed that disulfide levels were markedly decreased with a high level of statistical significance in infected cats compared to healthy controls (p<0.001). The Disulfide/Native Thiol and Disulfide/Total Thiol ratios were significantly lower in the infected group, whereas the Native Thiol/Total Thiol ratio was significantly higher (p < 0.05). In conclusion, thiol–disulfide homeostasis was found to be impaired in cats infected with FIV/FeLV. The pronounced decrease in disulfide levels and the alterations in TDH ratios differing from the classical oxidative stress pattern, indicate a redox imbalance consistent with reductive stress. These findings suggest that redox biology plays an active role in the pathogenesis of retroviral infections, and that thiol–disulfide homeostasis may serve as a potential biochemical marker in the evaluation and management of chronic retroviral infections