AHP yöntemi ile ERP seçimi: Savunma sanayii örneği
ERP selection using the AHP method: A case study in the defense industry
  1. Tez No: 990545
  2. Yazar: NECAT UFAK
  3. Danışmanlar: DR. ADİL AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, savunma sanayii sektöründe faaliyet gösteren bir elektronik kart üreticisinin kurumsal kaynak planlaması (ERP) sistemi seçiminde dikkate aldığı kriterlerin önem derecelerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Yüksek güvenlik standartları ve kritik altyapı gereksinimleri nedeniyle, bu sektörde teknolojik altyapı değişim süreci; sürdürülebilirlik ve mevcut sistemlerle uyumluluk açısından büyük önem taşımaktadır. Araştırma kapsamında, çok kriterli karar verme tekniklerinden Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemi tercih edilmiştir. Literatür ve uzman görüşleri doğrultusunda altı ana ve yirmi üç alt kriter belirlenmiştir. ERP sistemine ilişkin bu kriterlerin göreli önemlerini belirlemek amacıyla oluşturulan ikili karşılaştırma anketi, kurum içi karar vericiler ve kurum dışı uzmanlardan oluşan 16 katılımcıya uygulanmıştır. Anket, Saaty'nin (1977) geliştirdiği 1–9 ölçekli önem derecelerine dayalı olarak hazırlanmıştır. Katılımcıların verdiği yanıtlara dayanarak oluşturulan ikili karşılaştırma matrisleri aracılığıyla, her bir kriterin önem ağırlığı hesaplanmıştır. Bulgular bağlamında, ERP sisteminin söz konusu savunma sanayii işletmesinde kısa vadeli operasyonel ihtiyaçlardan çok; izlenebilirlik, esneklik ve uzun vadeli teknolojik uyum gibi faktörlere göre tercih edildiği tespit edilmiştir. Bu duruma ek olarak, katılımcılar bilgi güvenliğinin öne çıktığı bu sektörde, sistem log verilerinin ve güncel yazılım desteğinin önemine dikkat çekmektedir. Bu araştırma, savunma sanayii bağlamında ve benzer sektörlerde ERP seçimi kararlarına teorik ve uygulamalı katkı sunmayı amaçlamaktadır. Sektöre özgü kriter önceliklerini belirleyerek, işletmelerin karar destek süreçlerini daha verimli ve etkin hâle getirmeye yönelik bir çerçeve ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the significance levels of the criteria considered in the selection of an Enterprise Resource Planning (ERP) system by an electronic circuit board manufacturer operating in the defense industry sector. Due to high security standards and critical infrastructure requirements, the process of technological infrastructure change in this sector holds substantial importance in terms of sustainability and compatibility with existing systems. Within the scope of the research, the Analytic Hierarchy Process (AHP), one of the multi-criteria decision-making techniques, was preferred. Based on the literature and expert opinions, six main and twenty-three sub-criteria were determined. In order to determine the relative importance of these criteria related to ERP system selection, a pairwise comparison questionnaire was administered to 16 participants, consisting of internal decision-makers and external experts. The questionnaire was prepared based on the 1–9 scale of importance levels developed by Saaty (1977). Using the responses provided by the participants, pairwise comparison matrices were constructed, and the importance weight of each criterion was calculated. In the context of the findings, it was determined that the ERP system in the examined defense industry company was preferred not based on short-term operational needs, but rather on factors such as traceability, flexibility, and long-term technological alignment. In addition, participants emphasized the importance of system log data and up-to-date software support, particularly due to the sector's emphasis on information security. This research aims to provide both theoretical and practical contributions to ERP selection decisions within the defense industry and similar sectors. By identifying sector-specific prioritization of criteria, the study proposes a framework to enhance the efficiency and effectiveness of decision support processes in enterprises.