Kahramanmaraş ili Onikişubat ilçesi sınırları dâhilinde bulunan atıl tarım arazilerinin CBS ve uzaktan algılama teknikleri kullanılarak tespitinin yapılması
Determination of idle agricultural lands within the borders of Kahramanmaraş province Onikişubat district using GIS and remote sensing techniques
  1. Tez No: 990565
  2. Yazar: SÜLEYMAN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAN SESVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Tarım ve Orman Bakanlığınca atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması konusu, 2019-2023 dönemini kapsayan 11 inci Kalkınma Planı olmak üzere, 2019-2021 dönemini kapsayan Yeni Ekonomik Program, 2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı ile 2019 yılı 3 üncü Tarım Şurası kararlarında yer almaktadır. Atıl tarım arazilerinin tespiti ile ilgili geçmiş çalışmalara bakıldığında, söz konusu çalışma alanlarının başka bir ilde belirlenen ilçenin belirli mahallelerinde kamu ve özel mülkiyete konu olan arazilerin olduğu, belirlenen yöntemin ise geleneksel değerleme tekniklerinden gelir yöntemi kullanıldığı görülmektedir. Başka bir çalışmada ise Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ve uzaktan algılama teknikleri kullanılarak başka bir ilde belirlenen alanda tarımsal alanların belirlenmesine yönelik çalışmaların yapıldığı görülmüştür. Ancak yapılan literatür çalışmalarının sonucunda herhangi bir alanda Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ve uzaktan algılama teknikleri kullanılarak kamu (Maliye Hazinesi) ve özel mülkiyete konu olan arazilerde atıl tarım arazilerinin tespitinin yapılmadığı görülmektedir. Bu kapsamda çalışma bölgesi olarak Kahramanmaraş İli Onikişubat İlçesi sınırları dâhilinde bulunan mahalleler belirlenmiş ve yöntem olarak ise CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) ve uzaktan algılama (UA) teknikleri ile atıl tarım arazileri belirlenmiştir. Çalışmada yazılım olarak NETCAD, ARCGIS, Google Earth Engine ve QGIS, altlık olarak ise ortofoto ve Sentinel-2 uydu görüntüleri kullanılmıştır. Sonuç olarak araştırmaya konu olan alanda 87 kırsal mahalledeki tarımsal nitelikli 55.214 adet taşınmazın 518' i atıl tarım arazisi olarak belirlenmiştir. Zeminde yapılan kontroller sonucunda 28' inde aktif tarım yapıldığı tespit edilmiş olup, 490 adet taşınmazda toplam 2.225,00 da. alanın atıl tarım arazi olduğu bulunmuştur. Söz konusu alanlarda tarım ekonomisine katkı sağlanması amacıyla buğday veya arpanın tarımsal ürün olarak yetiştirilmesinin mümkün olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The issue of bringing idle agricultural lands into production by the Ministry of Agriculture and Forestry is included in the 11th Development Plan covering the period 2019–2023, the New Economic Program covering 2019–2021, the Presidential Annual Program of 2020, and the decisions of the 3rd Agricultural Council held in 2019. When previous studies on the identification of idle agricultural lands are examined, it is observed that the study areas generally consist of lands subject to public and private ownership located in certain neighborhoods of districts in different provinces, and that the income approach, one of the traditional valuation methods, was employed as the main methodology. In another study, agricultural areas were identified in a selected region of a different province by using Geographic Information Systems (GIS) and remote sensing techniques. However, as a result of the literature review, it was determined that no study has been conducted to identify idle agricultural lands subject to both public (State Treasury) and private ownership within a given area using GIS and remote sensing techniques. Within this context, the neighborhoods located within the administrative boundaries of Onikişubat District of Kahramanmaraş Province were selected as the study area, and idle agricultural lands were identified using GIS and remote sensing (RS) techniques as the main methodology. NETCAD, ArcGIS, Google Earth Engine, and QGIS software were used in the study, while orthophotos and Sentinel-2 satellite images constituted the base data. As a result of the analysis, 518 out of 55,214 agricultural parcels located in 87 rural neighborhoods were identified as idle agricultural lands. Field inspections revealed that active farming was being carried out on 28 of these parcels, and it was determined that a total area of 2,225.00 decares across 490 parcels constituted idle agricultural land. It was concluded that cultivating wheat or barley in these areas would be feasible in order to contribute to the agricultural economy.