Laboratuvar eğitimi için flyback dönüştürücü geliştirme kartı tasarımı
Design of a flyback converter development board for laboratory education
  1. Tez No: 990587
  2. Yazar: MUHAMMED SELAHADDİN ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERDAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Laboratuvar uygulamaları, özellikle mühendislik disiplinlerinde, teknik eğitimin hayati bir parçasıdır. Uygulamalı deneyim olmadan teorik bilgi genellikle yüzeyde kalır ve öğrenciler üzerinde kalıcı bir etki bırakmaz. Hem bilgili hem de pratik açıdan yetkin mühendisler yetiştirebilmek için, teorik öğrenmeyi pratik uygulamalarla entegre eden bir eğitim metodolojisinin uygulanması gereklidir. Bu çalışma, Elektrik Mühendisliği müfredatında yer alan Güç Elektroniği dersi için öğrenci tarafından değiştirilebilir laboratuvar kitlerinin geliştirilmesinin önemini vurgulamaktadır. Mevcut laboratuvar sistemleri genellikle önceden monte edilmiş, kapalı sistemlere dayanmaktadır. Bu sistemler işlevsel olsalar da, öğrencilerin deney yaptıkları devrelerin iç yapısını ve teorik temelini tam anlamıyla kavramalarını engellemektedir. Bu nedenle, tasarım ve simülasyon gibi kritik süreçlerle etkileşime girme fırsatını kaçırmaktadırlar. Bu eğitimsel eksikliği gidermek amacıyla, çalışma açık, modüler ve kolay anlaşılır eğitim kitlerinin tasarım ve geliştirilmesini önermektedir. Projenin odağı, Güç Elektroniği ve anahtarlamalı güç kaynakları (SMPS) eğitiminde temel yapılardan biri olan Flyback dönüştürücü topolojisidir. Bu eğitim kiti, taşınabilir ve değiştirilebilir bileşenlere sahip bir Flyback dönüştürücü devresi içermektedir. Sistemin giriş voltajı 24V, çıkış voltajı ise 48V olarak belirlenmiştir. Öğrenciler; görev döngüsü, çıkış gerilimi dalgalanması ve anahtarlama frekansı gibi parametreleri seçilebilir bileşenler ve bir potansiyometre aracılığıyla ayarlayabilmektedir. Bu proje, hem teorik bilginin pekiştirilmesi hem de elektronik devre tasarımı ve güç kaynağı geliştirme konularında pratik becerilerin kazanılması açısından önemli katkılar sunmaktadır. Ayrıca çalışmada sunulan değerlendirme ve iyileştirme önerileri, benzer eğitim sistemlerinin daha etkili, erişilebilir ve güvenilir hale getirilmesi için gelecekteki araştırmalara değerli bir rehberlik sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Laboratory applications are a vital part of technical education, especially in engineering disciplines. Without practical experience, theoretical knowledge often remains superficial and fails to leave a lasting impression on students. In order to train engineers who are both knowledgeable and practically competent, it is essential to implement an educational methodology that integrates theoretical learning with hands-on applications. This study highlights the importance of developing student-modifiable laboratory kits for the Power Electronics course in the Electrical Engineering curriculum.Currently, most laboratory systems rely on pre-assembled, closed setups. Although functional, these systems prevent students from fully understanding the internal structure and theoretical basis of the circuits they experiment with. As a result, they miss opportunities to engage in critical processes such as design and simulation. To address this educational gap, the study proposes the design and development of open, modular, and easy-to-understand training kits.The focus of the project is the Flyback converter topology, one of the fundamental structures in Power Electronics and switched-mode power supply (SMPS) education. The training kit includes a Flyback converter circuit with portable and replaceable components. The input voltage is set at 24V and the output voltage at 48V. Students are able to adjust parameters such as duty cycle, output voltage ripple, and switching frequency through selectable components and a potentiometer.This project contributes significantly to reinforcing theoretical knowledge and developing practical skills in electronic circuit design and power supply systems. Additionally, the evaluation and improvement suggestions provided in the study offer valuable guidance for future research aimed at making similar educational systems more effective, accessible, and reliable.