Manisa'da yetişen bazı tarım ürünlerinin pestisit kalıntıları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of some agricultural products grown in Manisa in terms of pesticide residues
- Tez No: 990591
- Danışmanlar: PROF. NERİMAN BAĞDATLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Gıdaların kaynağı bitkisel üretimdir; hayvansal üretim için gerekli olan yemlerin de bitkisel üretim kaynaklı olması nedeniyle, bitki sağlığı ve sürdürülebilir tarım büyük önem taşımaktadır. Bitki sağlığı, sadece birincil üretimdeki kayıpları azaltmakla kalmaz, aynı zamanda gıda aşamasında böceklenme, bakteriyel veya fungal etmenlerden kaynaklanan küflenme ve toksin gelişimi gibi insan sağlığına zararlı olabilecek durumların ortaya çıkmasını engeller ve gıda güvenliğini sağlar. Bu tez çalışmasında, Manisa ilinde yetiştiriciliği çok yapılan 6 üründe pestisit kontrolü için alınan numune sonuçları Türk Gıda Kodeksi Pestisit Kalıntılarının Limitleri Yönetmeliği ve gıda güvenilirliği açısından değerlendirilmiştir. 2016-2023 yılları arasında Manisa ilinde değişik noktalardan alınan üzüm, asma yaprağı, domates, ıspanak, çilek, kiraz ürünlerinde yapılan 1742 adet analiz sonuçları incelenmiş ve pestisit kalıntı düzeylerinin gıda güvenilirliği ile insan sağlığı üzerindeki riskleri hususunda değerlendirmeler yapılmıştır. Ürünlerde 681 adet pestisit etken türü taranmış olup ürünlerin %44,83'ünde en az bir etkenin kalıntısı tespit edilmiştir. Tüm ürünlerde izin durumu değerlendirildiğinde ruhsatsız etken oranının %1 ile %49,33 arasında, tespit edilen yasaklı etken oranının %6,17 ile %23,5 arasında değiştiği görülmüştür. Yapılan değerlendirmelerde ayrıca Manisa ilindeki en önemli sorunun çoklu pestisit kalıntı riski olduğu görülmüştür. Ancak gıda ürünlerinin tüketim miktarları göz önüne alınarak yapılan risk değerlendirmesinde, tüketicilerin günlük pestisit maruziyeti açısından limit ortalamasının insan sağlığı açısından risk oluşturmadığı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The source of all food is plant production; the feed necessary for animal production also comes from plant-based sources. Therefore, plant health and sustainable agriculture are of great importance. Plant health not only reduces losses in primary production but also prevents the occurrence of situations that can be harmful to human health, such as insect infestation, bacterial or fungal-induced mold, and toxin development in the food stage, thus ensuring food safety. This thesis aims to evaluate the samples taken for pesticide control of products like grapes, vine leaves, tomatoes, spinach, strawberries, and cherries, which are extensively cultivated in the Manisa province 2016 and 2023. This thesis assessed the effects of pesticide residue levels on food safety and human health by looking at 1742 analysis findings on the most heavily produced grape, vine leaf, tomato, spinach, strawberry, and cherry products. 44.83% of the items had residues of at least one active substance, out of the 681 pesticide active substances that were scanned in the products. The percentage of unlicensed active substances ranged from 1% to 49.33%, while the rate of banned active substances ranged from 6.17% to 23.5%, according to an evaluation of the permit status for each product. According to the assessments, the possibility of multiple pesticide residues was identified as the main issue facing Manisa Province. However, the limit average of consumers' daily exposure to pesticides was determined to not be harmful to human health based on calculations that took into account the quantity of food products consumed.