Utilizing PLA and chokeberry (Aronia melanocarpa): Potential for sustainable food packaging
PLA ve chokeberry (Aronia melanocarpa) kullanımı: Sürdürülebilir gıda ambalajlama potansıyeli
  1. Tez No: 990593
  2. Yazar: SHIRAT SABAH ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TACER CABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Gıda ambalajlama çözümlerine olan artan talep PLA'ya olan ilgiyi önemli ölçüde artırmıştır. Ancak PLA'nın zayıf antimikrobiyal özellikleri ve PLA filmlerinin kırılganlığı gibi bazı dezavantajları da vardır. Bu çalışma, PLA filmlerinin ambalajlama özelliklerini iyileştirmek için chokeberry (Aronia melanocarpa) özlerinin dahil edilmesini incelemiştir. Chokeberry ekstraktları etanol ve metanol çözücüleri kullanılarak hazırlandı ve toplam fenolik madde içeriği, antioksidan aktivitesi ve toplam flavonoid içeriği değerlendirildi. Özleri etanol ve metanol çözücüler kullanılarak hazırlanmış ve toplam fenolik içerikleri ile antioksidan aktiviteleri değerlendirilmiştir. Filmler çözücü döküm yöntemi kullanılarak üretilmiş ve fizikokimyasal, optik ve antimikrobiyal özellikleri değerlendirilmiştir. Özütler in vitro önemli antimikrobiyal aktivite göstermiş, ancak ekstraktlı ve ekstraktsız tüm PLA filmleri hiçbir inhibisyon göstermedi. Bununla birlikte, çileklerin kullanıldığı gerçek gıda uygulamalarında, chokeberry özütü içeren filmler üstün performans göstererek, özüt içermeyen örneklere kıyasla bozulmayı önemli ölçüde geciktirmiştir. Bu sonuçlar, chokeberry özütünün PLA bazlı ambalaj filmlerinin geliştirilmesine umut verici bir katkı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The growing demand for food packaging solutions has attracted significant interest in PLA. However, there are some drawbacks, such as its poor antimicrobial properties and the fragility of PLA films. This study investigated the incorporation of chokeberry (Aronia melanocarpa) extracts into PLA films to improve their packaging properties. Chokeberry extracts were prepared using ethanol and methanol solvents, and their total phenolic content, antioxidant activity, and total flavonoid content were evaluated. The films were fabricated using a solvent casting method, and their physicochemical, optical, and antimicrobial properties were evaluated. The extracts demonstrated significant antimicrobial activity in vitro, while all the PLA films, with and without extracts, exhibited no inhibition. However, in real-food applications using strawberries, films containing chokeberry extract demonstrated superior performance, significantly delaying spoilage compared to samples without the extract. These results suggest that chokeberry extract is a promising addition to the development of PLA- based packaging films.