İzmir'in kent kimliğine etkisi bakımından Kemeraltı'na yönelik algının incelenmesi
Examination of the perception of Kemeralti in terms of its impact on Izmir urban identity
- Tez No: 990596
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DOYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, İzmir'in kent kimliğinin önemli bir unsuru olan Kemeraltı Çarşısı'nın, kent halkı tarafından nasıl algılandığını ve bu algının İzmir'in kent kimliğine nasıl etki ettiğini Q metodolojisi kullanarak incelemektedir. Kemeraltı, tarihi ve kültürel zenginlikleri, ticari canlılığı ve toplumsal etkileşim alanlarıyla İzmir'in en karakteristik bölgelerinden biridir. Tez, Kemeraltı'nın kentsel kimlikteki yerini anlamak amacıyla paydaşların görüşlerini sistematik bir şekilde analiz etmektedir. Q metodolojisi, bireylerin Kemeraltı'na ilişkin algılarını ve bu algıların İzmir'in kent kimliğine olan etkilerini belirlemek için uygun bir araç niteliğindedir. Bulgular, Kemeraltı'nın kent kimliğine dair çeşitli ve bazen çelişkili perspektiflerin olduğunu göstermiştir. Özellikle, Kemeraltı'nın tarihi mirası, ticari dinamizmi ve sosyal etkileşimler üzerindeki etkileri farklı gruplar tarafından çeşitli şekillerde yorumlanmıştır. Sonuçlar, Kemeraltı'nın İzmir'in kent kimliğindeki merkezi rolünü ve bu bölgenin korunması ve geliştirilmesine yönelik stratejilerin önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, Kemeraltı'nın kent kimliğine olan katkılarının sürdürülebilir kentsel gelişim politikaları bağlamında değerlendirilmesi gerektiği ortaya konulmuştur. Bu çalışma, kent kimliğinin dinamik ve çok boyutlu doğasını anlamak için önemli bir adım teşkil etmekte ve kentsel planlama ve politika yapıcılar için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how Kemeraltı Bazaar, a significant component of İzmir's urban identity, is perceived by the city's residents and how these perceptions influence the overall urban identity of İzmir, using the Q methodology. Kemeraltı stands out as one of the most characteristic areas of İzmir, with its historical and cultural richness, commercial vitality, and spaces of social interaction. The study systematically analyzes stakeholder perspectives to understand Kemeraltı's role in shaping urban identity. Q methodology serves as an appropriate tool to identify individuals' subjective perceptions of Kemeraltı and assess how these perceptions contribute to İzmir's urban identity. The findings reveal diverse—and at times conflicting—perspectives regarding Kemeraltı's identity-related significance. In particular, the historical heritage, commercial dynamism, and social functions of Kemeraltı are interpreted differently by various groups. The results underscore the central role of Kemeraltı in İzmir's urban identity and emphasize the importance of strategies for the preservation and development of this area. Moreover, the study highlights the need to evaluate Kemeraltı's contributions to urban identity within the framework of sustainable urban development policies. This research represents a valuable step toward understanding the dynamic and multi-dimensional nature of urban identity and offers significant insights for urban planning and policymakers.