Dil ve üslup bağlamında Kur'ân'da peygamber rüyaları
Prophetic dreams in the Qur'an in the context of language and style
  1. Tez No: 990637
  2. Yazar: DERYA GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DÜZENLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kur'ân'da yer verilen peygamber rüyalarına dair Kur'ân dil ve üslubu ekseninde bir okuma biçimi önermekte böylece bu rüyaların Kur'ân bütünlüğü içindeki yerine yönelik tespitlerde bulunmaktadır. Tefsir külliyatında Yusuf (as), İbrahim (as) ve Muhammed'e (as) dair rüyaların literal olarak okunması sonucunda ortaya çıktığı düşünülen problemlerin ve kimi zaman müfessirlerce de fark edilip çözüm arayışı ile yapılan izahların sorunlaşan sonuçlarını konu edinmektedir. Bu minvalde tümdengelim yöntemiyle Kur'ân'ın dil ve üslubunu oluşturan temel unsurlarına dair genel bir çerçeve çizilmekte, ardından konuya ilişkin müfessir görüşlerinin tespiti ve kıyaslama yöntemiyle çizilen çerçeve ekseninde analizi yapılmaktadır. Son olarak ortaya konulan Kur'ân dil ve üslubuna ilişkin temel ilkelerle uyumlu bir okuma biçimi önerilmiştir. Buna göre önce paradigmal düzeyde bir okumanın gerçekleştirilmesi amacıyla ayetlerden örnekler verilmiş böylece peygamber rüyalarının yer aldığı ayetler bütünü içindeki bağlamsal geçişlere dikkat çekilmiştir. Kur'ân nazmının bünyesinde barındırdığı dilsel-kültürel kodlarının peygamber rüyalarını konu edinen ayetlerdeki izleri ise hem ayette söz konusu edilen peygamber hem de nüzul ortamındaki karşılıkları itibariyle irdelenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, üst bağlamın tezahürü olan tedrici seyrin sîret-nüzul ekseninde okunmasına ve söz konusu rüyaların öncesi ile sonrasını kuşatan inşaya dair tespitlerde bulunulmuştur. Ulaşılan neticeye göre, her üç peygambere atfedilen rüyalar, Vahyin Mütekellimi tarafından dilsel bir anlatımın aracı, bilişsel ve davranışsal bir inşânın imkânı, muhatabın düşünsel ve duygusal birikiminin, algı ve anlayışlarının hem tezahürü hem de dönüştürücüsüdür.
Özet (Çeviri)
This study proposes a reading approach centered on the language and style of the Qur'an regarding the prophetic dreams mentioned in the Qur'an, thereby identifying their place within the overall context of the Qur'an. It addresses the problems thought to arise from the literal reading of the dreams of Joseph (as), Abraham (as), and Muhammad (as) in the exegetical corpus, as well as the problematic results of the explanations sought by exegetes who sometimes recognized these problems and attempted to resolve them. Thus, a general framework is outlined regarding the fundamental elements that constitute the language and style of the Qur'an using the deductive method. Then, the views of exegetes on the subject are identified and analyzed within the framework outlined using the comparative method. Finally, a reading method consistent with the fundamental principles of the Qur'anic language and style is proposed. Accordingly, examples are given from the verses for a paradigmatic reading, thus drawing attention to the contextual transitions within the entirety of the verses containing the prophets' dreams. The traces of the linguistic-cultural codes within the Qur'anic text in the verses dealing with the Prophet's dreams have been examined both in terms of the Prophet mentioned in the verse and their counterparts in the context of revelation. Based on the data obtained, observations have been made regarding the gradual progression, which is a manifestation of the higher context, being interpreted along the axis of revelation and descent, and the construction encompassing the period before and after the dreams in question. As concluded, the dreams attributed to all three prophets are a means of linguistic expression by the Speaker of Revelation, an opportunity for cognitive and behavioral formation and both a manifestation and a transformer of the addressee's intellectual and emotional accumulation, perceptions, and understandings.