Sözleşme hukuku politikalarının davranışsal analizi: Temel varsayımların ve müdahale yöntemlerinin değerlendirilmesi
A behavioral analysis of contract law policies: An evaluation of foundational assumptions and intervention methods
- Tez No: 990636
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın temel amacı davranışsal analizin sözleşme hukuku politikalarını ne şekilde etkileyeceğini incelemektir. Bu doğrultuda birinci bölümde öncelikle klasik sözleşme hukuku anlayışı değerlendirilmiştir. Özellikle sözleşme hukukunun üzerine kurulduğu varsayımlar, bu varsayımlara bağlı olarak sözleşme teorisinin ne şekilde kurulması gerektiği incelenmiştir. Ardından benimsenen plüralist sözleşme teorisi uyarınca sözleşme hukukuna hangi rollerin yüklenebileceği değerlendirilmiştir. İkinci bölümde klasik sözleşme hukuku anlayışının davranışsal analizin verileri ışığında ne şekilde değerlendirilmesi gerektiği incelenmiştir. Bunun için öncelikle bireyin sınırlı rasyonelliği, sınırlı irade gücü ve sınırlı bencilliği gibi özelliklerinin mevcut sözleşme hukuku kapsamında nereye konabileceği, yeni bir sistem oluşturulmasının mümkün olup olmadığı gibi sorular değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında kişinin sınırlı rasyonelliğinin kural olarak sözleşme tipi ve kurumu özelinde değerlendirilmesi kabul edildiğinden, üçüncü ve dördüncü bölümlerde bu değerlendirmelerde kullanılacak müdahale yöntemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde bu değerlendirme yumuşak paternalizm örneği sayılabilecek ve sözleşme içeriğine müdahale edilmeyen yedek kurallar, bilgi verme yükümlülükleri ve cayma hakkı örnekleri üzerinden yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise sözleşme içeriğine müdahale edilen ve sert paternalizm örneği sayılabilecek sözleşme hukuku politikalarından genel işlem koşulları denetimi ve faiz denetimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to explore the ways in which behavioral analysis may influence contract law policies. To this end, the first chapter examines the classical conception of contract law, with particular attention to the assumptions on which it rests and the implications of these assumptions for the construction of contract theory. It then considers, within the framework of the pluralist theory of contract adopted in this study, the possible functions that contract law may serve. The second chapter addresses how the classical conception of contract law should be reassessed in light of the findings of behavioral analysis. In this context, it considers questions such as how characteristics of individuals, namely bounded rationality, bounded willpower, and bounded self-interest fit within the current structure of contract law, and whether it is possible to design an alternative system. Given that the study adopts, as a general principle, the view that bounded rationality should be evaluated in relation to specific contract types and institutions, the third and fourth chapters focus on the intervention methods to be applied in such evaluations. The third chapter examines measures that can be classified as soft paternalism, which do not interfere with the content of the contract such as default rules, disclosure obligations, and the right of withdrawal. The fourth chapter turns to policies that intervene in the substance of the contract and may be regarded as forms of hard paternalism, including the regulation of standard terms and the control of interest rates.