0-6 yaş çocuğu olan annelerde sharenting ve dijital ebeveynlik farkındalığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between sharenting and digital parenting awareness in mothers with children aged 0-6
  1. Tez No: 990648
  2. Yazar: YONCA SALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU DEMİR GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: 0-6 yaş çocuğu olan annelerin sharenting paylaşımlarını tespit etmek; sharenting davranışları ve dijital ebeveynlik farkındalıkları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Materyal ve Yöntem: Araştırma kesitsel/ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Mayıs-Temmuz 2025 tarihleri arasında Ağrı ili Doğubayazıt ilçesinde 0-6 yaş çocuğa sahip 501 anne ile tamamlanmıştır. Evreni belli olmayan örneklem seçilmiştir. Veriler; Sosyodemografik Veri Formu, Paylaşan Ebeveynlik Ölçeği ve Dijital Ebeveynlik Farkındalık Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS v. 25 programından yararlanılmıştır, tanımlayıcı istatistiklerle birlikte t testi, üç ve üzeri gruplar için tek yönlü varyans (ANOVA), Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. Analizlerde p<0,05 (%95 güven aralığı) anlamlılık düzeyi esas alınmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan annelerin yaş ortalamaları 28,05±6,85'tir. Annelerin %71,7' si evli ve 42,5'i üniversite üstü eğitim düzeyine sahiptir. Annelerin %64-67'si sosyal medya hesabı gizli, paylaşım yaparken eşinden onay almakta ve çocuklarının özel anlarını paylaşmaktadır. Sharenting düzeyi ve dijital ebeveynlik farkındalık ölçeğinin alt boyutundan aldıkları puanların orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Çocuk sayısı 1 olan annelerin sharenting düzeyi, paylaşım davranışı ve olumlu geri bildirimleri; çocuk sayısı 3, 4 ve üstü olan annelerin ise sosyal karşılaştırma davranışı ve olumsuz geri bildirim düzeyi daha fazla olduğu belirlenmiştir. Annelerin yaşları arttıkça olumsuz model olma, dijital ihmal, verimli kullanım ve risklerden koruma düzeyleri azalmaktadır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, dijital ebeveynliğin alt boyutları olan olumsuz model olma, dijital ihmal, verimli kullanım ve risklerden koruma ile paylaşan ebeveynlik arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Sonuç: Araştırmada evli, üniversite ve üstü düzeyde eğitim düzeyine sahip, geliri giderinden az olan ve çocuğunun özel anlarını sosyal medyada paylaşanların daha fazla sharenting yaptıkları saptanmıştır. Annelerin dijital ebeveynliklerine ilişkin elde edilen sonuçlara göre; annelerin günümüzün teknolojik ilerlemelerine ve cazibesine kapılarak olumsuz model olabildikleri ve dijital ihmali yapabildikleri belirlenirken, diğer bir taraftan ise kendilerinin ve çocuklarını teknolojinin verimli kullanımı ve risklerden korumaya çalışmak için çaba sarf ettikleri tespit edilmiştir. Annelerin farkındalıklarını arttırmaya yönelik geliştirilebilecek eğitim programlarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim is to identify sharenting posts by mothers with children aged 0-6; and to determine the relationship between sharenting behaviors and digital parenting awareness. Material and Method: The research was designed using a cross-sectional/correlational survey model. It was completed with 501 mothers who have children aged 0-6 in the Doğubayazıt district of Ağrı province between May and July 2025. A sample with an undefined population was selected. Data were obtained using the Sociodemographic Data Form, the Shared Parenting Scale, and the Digital Parenting Awareness Scale. SPSS v.25 program was used for data analysis, and t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA) for three or more groups, and Pearson correlation analyses were performed along with descriptive statistics. A significance level of p<0.05 (95% confidence interval) was considered in the analyses. Findings: The average age of the mothers participating in the study is 28.05 ± 6.85. Of the mothers, 71.7% are married, and 42.5% have an education level above university. Between 64% and 67% of the mothers have private social media accounts, seek their spouse's approval when posting, and share their children's private moments. It was determined that the scores they received from each dimension of the sharenting level and digital parenting awareness scale were at a moderate level. Mothers with one child were found to have higher levels of sharenting, posting behavior, and positive feedback, while mothers with three, four, or more children had higher levels of social comparison behavior and negative feedback. As mothers' ages increase, levels of negative modeling, digital neglect, effective use, and protection from risks decrease. The results of the study identified significant positive relationships between the sub-dimensions of digital parenting—negative modeling, digital neglect, effective use, and protection from risks—and sharing parenting. Conclusion: The study found that those who are married, have a university education or higher, have an income lower than their expenses, and share their child's special moments on social media engage in sharenting more frequently. According to the results regarding mothers' digital parenting; it was determined that mothers could become negative role models and engage in digital neglect due to being drawn to modern technological advancements and their allure, while on the other hand, they also make efforts to help themselves and their children use technology efficiently and protect them from risks. It is recommended to develop educational programs aimed at increasing mothers' awareness.