Yetkinlik temelli ölçme değerlendirme: Türkiye Yüzyılı Maarif Modelinde temel dini bilgiler dersi üzerine bir inceleme
Competency-based assessment and evaluation: An analysis of the basic religious knowledge course within the Turkiye Century Education Model
  1. Tez No: 990647
  2. Yazar: ZEYNEP AMANET ARAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZARİFE ŞEYMA ALTIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya koyulan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ölçme değerlendirme süreçlerinin sahaya nasıl yansıdığını incelemek; bu süreçte karşılaşılan zorlukları, eksiklikleri belirlemek; öğretmen ve öğrencilerin ölçme değerlendirme süreçlerine/araçlarına ilişkin görüşlerini tespit etmek amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninde hazırlanmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından yapılan sınıf gözlemleri, öğretmen ve öğrencilerle gerçekleştirilen yüz yüze görüşmelerden elde edilmiştir. Araştırmaya; 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı İmam-Hatip Liselerinde 9. sınıf Temel Dini Bilgiler dersini okutan beş öğretmen ve bu öğretmenlerin sınıflarında öğrenim gören dörder öğrenci olmak üzere yirmi beş kişi gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma sonucunda; öğretmenlerin TYMM ölçme değerlendirme süreçlerini-araçlarını genel olarak nitelikli buldukları görülmüştür. Öğretmenlerin TYMM ölçme değerlendirme süreçleri konusunda yeterlik algıları farklılık göstermektedir. Gözlemlerde, TYMM ölçme değerlendirme anlayışının ders içi süreçlere istenilen biçimde yansıtılamadığı görülmüştür. Öğretmenler; TYMM ölçme değerlendirme süreçlerinde bazı konuların soyut olması, tüm öğrencilerin evinde dijital teknoloji imkanının bulunmaması, sınav sorularının senaryolara göre hazırlanması, öğrencilerin test sistemine- ezber odaklı eğitime alışık olmaları, açık uçlu-yorum isteyen soruları cevaplamada zorlanmaları, yeni sistem olması sebebiyle yeterince uygulamaya aktaramamaları, süre sıkıntısı yaşamaları gibi zorluklarla karşılaştıklarını belirtmişlerdir. TYMM ölçme değerlendirme süreçlerinde çoğunlukla ders kitabındaki içeriklerin kullanıldığı, dijital teknoloji kullanımının oldukça sınırlı olduğu görülmüştür. Öğrencilerin TYMM'ye yönelik genel olarak olumlu algı içerisinde oldukları ancak bu süreçte etkinliklerin fazla olmasını, öğrenciyi aktif kılarak sorumluluk vermesini olumsuz bulan öğrencilerin de olduğu tespit edilmiştir. Öğrenciler; çoğunlukla yeni program kapsamında hazırlanan ders kitaplarındaki ölçme araçlarının ilgi çekici, problem çözümüne katkı sunacak nitelikte, günlük hayatla ilişkilendirilebilir olduğunu, çok yönlü değerlendirmeye imkân sunduğunu düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how the assessment and evaluation processes of the Maarif Model of the Century of Türkiye Curriculum, implemented starting from the 2024-2025 academic year, are reflected in practice; to identify the challenges and deficiencies encountered in this process; and to determine the views of teachers and students regarding the assessment and evaluation processes/tools. The research was designed as a case study, one of the qualitative research methods. The data of the study were obtained from classroom observations conducted by the researcher and face-to- face interviews with teachers and students. Twenty-five individuals voluntarily participated in the study: five teachers who taught the 9th-grade Basic Religious Knowledge course in Imam-Hatip High Schools during the 2024-2025 academic year, and four students from each of these teachers' classes, making a total of twenty participants. The findings of the study indicate that teachers generally found the assessment and evaluation processes and tools of the TYMM to be of high quality. Teachers' perceived competence regarding the TYMM assessment and evaluation processes varied. Observations revealed that the TYMM assessment and evaluation approach was not adequately integrated into in-class processes as intended. Teachers reported facing challenges such as the abstract nature of some topics in the TYMM assessment processes, lack of digital technology access at home for all students, exam questions being prepared based on scenarios, students' familiarity with test-based and memorization-focused education, difficulties in answering open-ended and interpretive questions, insufficient implementation due to the novelty of the system, and time constraints. It was observed that the TYMM assessment and evaluation processes predominantly utilized content from the textbook, with digital technology use being quite limited. Students generally held positive perceptions of the TYMM;however, some students viewed the increased number of activities and the system's emphasis on active student involvement and responsibility negatively. Students mostly considered the assessment tools in the newly designed textbooks under the program to be engaging, conducive to problem-solving, relatable to daily life, and enabling multifaceted evaluation.