Türkiye'de 1980 sonrası kriz süreçlerinde büyük sermayenin siyasal rejim arayışları
The quest for political regimes by big bourgeoisie during crisis processes in Turkey post-1980
  1. Tez No: 990658
  2. Yazar: HANDE BEYZA DOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de büyük sermayenin siyasal rejim tartışmalarına nasıl ve ne şekilde dahil olduğuna yönelik bir incelemenin yapıldığı bu çalışmada iki kriz süreci üzerinden 1980 sonrası sürece odaklanılmıştır. 1990'lı yıllar çalışmanın merkezini oluştururken, Türkiye'de bu dönemin bir hegemonya krizi tarafından biçimlendiği savunulmuş ve büyük sermayenin siyasal rejim tartışmaları bu krizin aşılma çabası olarak yorumlanmıştır. Kurucu unsurlarını ''güçlü yürütme'', ''piyasa disiplinine tabi devlet yapısı'' ve aşağıdakilerin öfkesini rızaya devşirmede işlevsel olacak bir ''demokrasi'' isteğinin oluşturacağı bu tartışmaların biçimleneceği sürece gelene dek, karşı karşıya olunan krizin aşılması çerçevesinde, izlenecek çözüm yolları ve müdahale yöntemleri hususunda büyük sermayenin kendi içinde ayrışmaların şekillendiği ortaya konulmuştur. Söz konusu ayrışmaların bir önceki dönemde uluslararası kapitalizme eklemlenme sürecinde yoğunlaşan çelişkilerin iz düşümü olduğu savunulmuş ve bu ayrışmaların köklerinin, çalışma içerisinde ''90'lı yılların hazırlayıcısı'' olarak işaret edilmiş olan 80'lerin ikinci yarısında saklı olduğu öne sürülmüştür. İki önemli krize sahne olacak 2013 yılı ise bu çalışmanın bir diğer odak noktasını oluşturmaktadır. 2013 yılına gelene dek ilk olarak AKP tarafından istikrarlı bir neoliberal hegemonyanın inşasının büyük sermayenin siyasal rejim arayışı üzerindeki etkisi sorgulanmış ve vurgulanan gelişmenin bu sermaye kesiminin siyasal rejim tartışmaları üzerinde sönümlendirici bir etki yarattığı savunulmuştur. 2008 krizi bu sönümlenme halinin dönüşüme uğrayacağı bir kırılma olarak işaret edilmiş ve TÜSİAD'ın (Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği) yeni siyasal rejimin inşası sürecindeki konumunun AKP iktidarı ve TÜSİAD arasındaki uyumlu ilişkide düğümlerin atılacağı, 2008-2013 yıllarını kapsayan 2008 sonrası geçiş sürecinde biçimlendiği öne sürülmüştür. Bütün bu anlatı çerçevesinde çalışma boyunca ağırlıklı olarak; 1987-2018 yıllarını kapsayan gazete arşivine, TÜSİAD'a ait raporlara ve dergilere başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines how and in what ways big bourgeosie became involved in political regime debates in Turkey, focusing on the post-1980 period through two crisis processes. While the 1990s formed the center of the study, it has been argued that this period in Turkey was shaped by a hegemony crisis, and the political regime debates of big bourgeosie have been interpreted as an attempt to overcome this crisis. Until the discussions take shape, whose founding elements will be“strong executive”,“a state structure subject to market discipline,”and a desire for“democracy”that will be functional in converting the anger of the lower classes into consent, it has been shown that there are divisions within big bourgeosie regarding the solutions and intervention methods to be followed in order to overcome the current crisis. It has been argued that these divisions are a reflection of the contradictions that intensified during the previous period of integration into international capitalism, and it has been suggested that the roots of these divisions lie in the second half of the 1980s, which is identified in the study as the“preparatory period for the 1990s.”The year 2013, which will witness two important crises, constitutes another focus point of this study. Until 2013, the impact of the construction of a stable neoliberal hegemony by the AKP on big bourgeosie's quest for a political regime was questioned, and it was argued that this development had a mitigating effect on the political regime debates of this capital faction. The 2008 crisis has been identified as a turning point that would transform this phase of mitigate, and it has been argued that TUSIAD's (Turkish Industry and Business Association) position in the process of building a new political regime took shape during the post-2008 transition period spanning 2008-2013, when the foundations were laid for harmonious relations between the AKP government and TUSIAD. Throughout this narrative, the study primarily drew on newspaper archives covering the period 1987-2018, as well as reports and journals belonging to TUSIAD.