Tek kişilik oyunlarda meısner metodunun kullanımı oyuncuya alternatif partner arayışında yönetmen ve seyircinin konumu
The use of the meisner technique in solo performances the position of the director and the spectator as alternative partners for the actor
  1. Tez No: 990660
  2. Yazar: BURÇAK DİLEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. TUFAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
Özet
Meisner oyunculuk tekniğinde, sahne ya da oyun çalışması ve sergilenmesi sırasında oyuncunun egzersizleri sürdürebilmek, gözlem yapmak ve buna karşılık verebilmek için bir partnere ihtiyaç duyduğu öngörülmektedir. Bu tez, Meisner metodunu ve çağdaş sinir bilimin ışığında tek kişilik oyunlarda oyuncu ile yönetmen ve seyirci arasındaki muhtemel bir partner ilişkisinin incelenmesi amacını taşımaktadır. Çalışma, tek kişilik performanslarda bu ilişkiselliğin nasıl kurulabileceğini, prova sürecinde yönetmenin mevcudiyetinin ve performans sırasında seyircinin varlığının oyuncu için işlevsel bir partner olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğini araştırmaktadır. Bu bağlamda oyuncu–seyirci etkileşimi nörobiyolojik temelleriyle birlikte ayna nöron sistemi odağında ele alınmış, etkileşimin beden aracılığıyla nasıl somutlaştığına ilişkin kuramsal tartışma ise çalışmanın ilerleyen bölümlerinde genişletilmiştir. Uygulama sürecinde elde edilen bulgular, yöntemin özündeki karşılıklı gözlem yapma ve karşılık verme ilkesinin sahnede fiziksel bir partner bulunmadığında da uygulanabilir bir biçimde sürdürülebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the Meisner acting technique, it is assumed that the actor requires a partner during scene work and performance in order to sustain the exercises, maintain observation, and respond from moment to moment. This thesis examines the potential for a partner relationship between the actor and the director or the spectator in the context of a solo performance, through the combined lens of the Meisner method and contemporary neuroscience. It investigates how such relationality may be established when no onstage partner is present, and whether the director's presence during rehearsal and the spectator's presence during performance can function as an effective partner for the actor. Within this framework, actor–spectator interaction is discussed with reference to its neurobiological grounding, focusing on the mirror neuron system, while the theoretical inquiry into how this interaction becomes embodied is developed in later sections. Findings from the practice-based component indicate that the technique's core principle of mutual observation and responsive behavior can be sustained even in the absence of a physical partner on stage.