İdari ve hukuki bakımdan çocuk ombudsmanlığı
Administrative and legal aspects of the children's ombudsman
- Tez No: 990688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEMDUH CEMİL ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma kapsamında çocuk ombudsmanlığı mekanizmaları idari ve hukuki boyutlarıyla ele alınmaktadır. Farklı ülkelerde çeşitli kurumsal modeller çerçevesinde şekillenen çocuk ombudsmanlığı mekanizmalarının incelenmesinde, ilk bağımsız çocuk ombudsmanlığı örneği olan ve sonraki modeller için temel teşkil eden Norveç Çocuk Ombudsmanlığı ile Türkiye'de Kamu Denetçiliği Kurumu bünyesinde yürütülen çocuk haklarına ilişkin faaliyetler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada; her iki kurumun hukuki statüsü, idari teşkilattaki yeri, görev ve yetkileri ile başvuru usulleri ve başvuruların ele alınış biçimleri, özellikle çocukların söz konusu süreçlere katılım düzeyi dikkate alınarak incelenmiştir. Türkiye'de çocuk haklarına ilişkin mevcut ombudsmanlık mekanizmalarının güçlü ve zayıf yönleri ortaya konulmuş, çocuk haklarının daha etkili biçimde korunmasına yönelik değerlendirme ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, children's ombudsman mechanisms are examined in terms of their administrative and legal dimensions. In examining children's ombudsman mechanisms shaped within various institutional models in different countries, a comparative evaluation has been conducted between the Norwegian Children's Ombudsman, which is the first example of an independent child ombudsman and constitutes the basis for subsequent models, and the child rights–related activities carried out within the Ombudsman Institution in Türkiye. In the study, the legal status of both institutions, their place within the administrative structure, their duties and powers, as well as application procedures and the manner in which applications are handled, are examined, with particular emphasis on the level of children's participation in these processes. The strengths and weaknesses of the existing children's ombudsman mechanisms in Türkiye have been identified, and evaluations and recommendations aimed at ensuring more effective protection of children's rights have been developed.