Kamu gücünün modern görünümü olarak idare hukukunda esnek hukuk işlemleri
Soft law acts in administrative law as a modern form of public power
- Tez No: 990689
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKŞAH YASİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, esas olarak idari işlem teorisi çerçevesinde idarenin esnek hukuk işlemleri ve bu işlemlerin yargısal denetimi konusu ele alınmıştır. Bu kapsamda öncelikle, literatürde içeriği ve niteliği bakımından oldukça tartışmalı bir kavram olan“esnek hukuk”kavramı irdelenmiş ve bu kavrama ilişkin işlevsel bir tanım geliştirilmesi amaçlanmıştır. Ardından, idari işlem teorisi çerçevesinde özellikle“icrailik”kavramı ile ilişkisi dikkate alınarak esnek hukuk işlemlerinin hukuki niteliği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda idarenin uygulamada sıklıkla başvurduğu esnek hukuk araçları incelenmiş ve bu araçların idare hukuku içindeki yeri değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise esnek hukuk işlemlerinin yargısal denetimi meselesi ele alınmış; bu çerçevede söz konusu işlemlerin dava edilebilirliği, hukuka uygunluk denetimi ile bu işlemlere ilişkin verilebilecek olası iptal kararlarının anlam ve sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study primarily analyzes soft law acts issued by the administration within the framework of administrative act theory, alongside the judicial review of such instruments. In this context, the concept of“soft law”—a subject of much debate in the literature regarding its content and legal nature—is examined to develop a functional definition. Subsequently, the legal character of soft law is investigated, particularly in relation to the“executability”concept within administrative act theory. This framework also involves an assessment of the soft law instruments frequently issued by the administration in practice to determine their place within administrative law. The final part of the study addresses the judicial review of these instruments, specifically focusing on their justiciability, the scope of legality review, and the implications of potential annulment decisions.