Meme kanseri olgularında cerrahi öncesi aksiller bölgeye yönelik ultrason ve PET CT görüntüleme sonuçları ile cerrahi sonrası aksiller lenf nodu patoloji sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluation of pre-surgical axillary ultrasound and pet CT imaging results and post-surgical axillary lymph node pathology results in breast cancer cases
  1. Tez No: 689620
  2. Yazar: AKIN DEDEMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KİLİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Kadınlarda en yaygın görülen kanser, meme kanseridir. Meme kanserinin evrelendirmesinde ve prognozunda aksiller lenf nodu (ALN) tutulumu çok önemlidir. Bu nedenle ALN değerlendirmesi, cerrahi tedavilerin planlanmasında en önemli parametrelerdendir. ALN tutulumunun invaziv olmayan tanı yöntemleriyle belirlenebilmesi, invaziv yöntemlerin komplikasyonlarının meydana gelmesini engelleyebilir. Çalışmamızda, ALN metastazını saptamada USG ve PET-CT'nin etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde meme kanseri tanısı ile opere edilen 78 kadın hasta çalışmaya alındı. Retrospektif dosya taraması yapıldı. Hastaların demografik bilgileri, ameliyat öncesi yapılan meme ve aksiller bölge USG, PET-CT sonuçları, ameliyat bilgileri, ameliyat piyesi patoloji sonuçları hastanemiz bilgi sisteminden taranarak değerlendirildi. ALN metastazını saptamada USG ve PET-CT'nin etkinliği istatistiksel analizlerle araştırıldı. Bulgular: USG'nin ALN metastazına yönelik sensitivitesi %62,7, spesivitesi %81,4, pozitif prediktif değeri %86,4, negatif prediktif değeri %53,6, yanlış pozitif oranı %18,5, yanlış negatif oranı %37,2, PET-CT'nin ALN metastazına yönelik sensitivitesi %76,4, spesivitesi %85,1, pozitif prediktif değeri %90,6, negatif prediktif değeri %65,7, yanlış pozitif oranı %14,8, yanlış negatif oranı %23,5 bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: The most common cancer in women is breast cancer. Axillary lymph node (ALN) involvement is very important in the staging and prognosis of breast cancer. Therefore, ALN evaluation is one of the most important parameters in the planning of surgical treatments. Detection of ALN involvement with non-invasive diagnostic methods may prevent complications of invasive methods. In our study, we aimed to evaluate the effectiveness of USG and PET-CT in detecting ALN metastasis. Material and Methods: 78 female patients who were operated in the General Surgery Clinic of Hatay Mustafa Kemal University Hospital with the diagnosis of breast cancer were included in the study. A retrospective file scan was performed. Demographic information of the patients, preoperative breast and axillary region USG, PET-CT results, surgery information, and surgical specimen pathology results were scanned from our hospital's information system and evaluated. The efficacy of USG and PET-CT in detecting ALN metastasis was investigated by statistical analysis. Results: The sensitivity of USG for ALN metastasis was 62.7%, specificity 81.4%, positive predictive value 86.4%, negative predictive value 53.6%, false positive rate 18.5%, false negative rate 37.2%, the sensitivity of PET-CT for ALN metastasis is 76.4%, specificity 85.1%, positive predictive value 90.6%, negative predictive value 65.7%, false positive rate 14.8%, false negative rate 23,5% found as.