Meme kitlelerinin preoperatif MRG ile değerlendirilmesi
Evaluation of breast masses preoperative with MRI
  1. Tez No: 224721
  2. Yazar: GÜRBÜZ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SİBEL KUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Meme kanseri günümüzde kadınlar arasında halen önemli sağlık sorunlarından biri olma özelliğini korumaktadır. Tüm çabalara rağmen mamografi ve ultrasonografi uygulamalarında karşılaşılan kısıtlamalar alternatif görüntüleme yöntemlerinin araştırılmasına yol açmıştır. MRG bu konuda en çarpıcı gelişmelerin görüldüğü yöntem konumundadır. Teknolojik gelişmelerle birlikte MRG, meme kanserinin tanısında, evrelendirilmesinde ve tedavi planının belirlenmesinde ümit verici bir yöntemdir. Bu çalışmadaki amacımız; MRG'nin memenin benign-malign lezyonlarının ayrımındaki ve meme kanserlerinin preoperatif evrelemesindeki etkinliğini araştırmaktır.Çalışma kapsamında, şüpheli klinik ya da radyolojik bulguları olan 68 olguya meme MRG tetkiki yapıldı. Olguların yaşları 24 ile 80 (ortalama 46.97) arasında değişimekteydi. Histopatolojik tanı alan 55 olgunun 42'sinde (%76) malignite saptanırken 13'ünde (%24) sonuç benign olarak geldi. 13 olgu ise 1?2 yılık radyolojik takip sonucu benign tanı aldı.Çalışmamız sonucunda US-mamografinin duyarlılığı %90.5, özgüllüğü %38.5, PPD'i %70.4 ve NPD'i %71.4 olarak bulunmuştur. Buna karşılık MRG'nin duyarlılığı %100, özgüllüğü %76.9, PPD'i %87.5 ve NPD'i %100 olarak bulunmuştur. MRG ile bir olguda (%2.5) karşı memede insidental malign odak saptanırken, 4 olguda (%10) multifokal, 5 (%12) olguda da multisentrik meme kanseri saptanmıştır.Sonuç olarak memenin MR görüntülemesi; her yaş grubu kadına uygulanabilen, iyonizan radyasyon içermeyen, tedavi öncesi evrelemede ve tedavi planını belirlemede yardımcı olan, cerrahi sonrası nüksleri araştırmada önemli katkı sağlayan, multiplanar kesit alma ve yüksek yumuşak doku rezolüsyonu gibi üstün özellikleriyle diğer görüntüleme yöntemlerinin tamamlayıcısı olan, doğruluk oranı yüksek, problem çözücü bir görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is an important health issue among women. Difficulties with application of mammography and breast ultrasonography (US) led investigation of alternative methods. In this area, Magnetic resonance imaging (MRI) is one of the methods that exhibit promising developments. Along with new technical developments, MRI shows great potential for diagnosis of breast cancer, determination of the stage of the cancer as well as planning the treatment strategies. The aim of this study is to evaluate the diagnostic accuracy of MRI for the differentiation of the benign from malign breast masses and to evaluate the effectivenes of preoperative staging of breast cancers with MRI.In this study, breast MRI was applied to 68 patients with suspicious clinical and/or radiological findings of breast cancer. Mean age of these patients was 46.97 (age range 24-80 years). Histopathological diagnosis was malignant in 42 of 55 (76%) cases and benign in 13 of 55 (24%) cases. Remaining 13 cases were determined as benign after 1 to 2 years radiologic follow up.Our investigations showed that the sensitivity, specificity, PPV and NPV of US-mammography were 90.5%, 38.5%, 70.4% and 71.4%, respectively. Breast MRI sensitivity, specificity, PPV and NPV were 100%, 76.9%, 87.5% and 100%, respectively. We determine 7 false positive cases during our study but no false negative result was occurred. In one of our cases (2.5%), MRI showed bilateral malignancy. With MRI we could demonstrated multifocal cancer in 4 (10%) and multicentric cancer in 5 (12%) cases.In conclusion, we found that MRI visualization of breast was applicable to women of all age groups. MRI examination does not involve exposure to radiation. It has multiplanar imaging capacity and its high soft tissue resolution. So, it plays an important role in the staging and treatment planing of the breast cancers and has significant impact on investigating of the reccurences after surgery. In addition, MRI is one of the best complementary method to conventional techniques with its high accuracy and problem solving capability.