İnovasyon ile çeviklik ve kurumsal sürdürülebilirlik arasındaki ilişki: Bir araştırma
The relationship between innovation, agility and corporate sustainability: A research
- Tez No: 990701
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHTEŞEM BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, çeviklik, inovasyon ve kurumsal sürdürülebilirlik kavramları ve aralarındaki ilişki örüntüsü incelenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, ilgili faktörlerin birbiri üzerindeki etkisini belirlemektir. Çalışma kapsamında, çeviklik ile kurumsal sürdürülebilirlik ilişkisinde aracılık rolü olabileceği öngörülen inovasyon değişkeni etkileri ile beraber araştırılmıştır. Öte yandan örneklemin demografik özelliklerine göre çeviklik, kurumsal sürdürülebilirlik ve inovasyon değişkenleri arasında herhangi bir farklılık olup olmadığını belirlemek amacıyla da analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırma, sektör beklentilerinin çeviklik, inovasyon ve sürdürülebilirlik talebini arttırması nedeni ile Türkiye'deki bankacılık sektöründe gerçekleştirilmiştir. Çalışma ile çeviklik, kurumsal sürdürülebilirlik ve inovasyon bakış açıları ile bankacılık sektörünün incelenmesi hedeflemektedir. Dinamik ve karmaşık bir ekonomik ortam içerisinde bulunan bankacılık sektöründeki çalışanların, çeviklik, inovasyon ve kurumsal sürdürülebilirlik kavramlarına ilişkin algıları ve bu kavramlara yönlendiren faktör ve engellerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda bankacılık sektöründe nicel yöntem ile araştırma gerçekleştirilmiştir. İlgili çalışma teori ve uygulama olarak iki bölümden meydana gelmektedir. Araştırmanın ana değişkenleri olan çeviklik, inovasyon ve kurumsal sürdürülebilirlik kavramları teori bölümünde detaylı olarak incelenmiştir. Kavramsal çerçeve, ilgili değişkenlere ilişkin literatür taranarak oluşturulmuştur. Uygulama kısmında gerçekleştirilen çalışma ise açıklayıcı araştırma niteliğinde, bankacılık sektöründe faaliyet gösteren çeşitli kademelerde görev yapmakta olan çalışanlardan toplanan veriler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma giriş bölümü hariç altı ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, araştırmanın bağımsız değişkenlerinden çeviklik, ikinci bölümde bir diğer bağımsız değişken olan inovasyon kavramı hakkındaki bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın bağımlı değişkeni olan kurumsal sürdürülebilirlik hakkındaki bilgiler üçüncü bölümde paylaşılmaktadır. Dördüncü bölümde, ilgili değişkenler bankacılık sektörü çerçevesinde tartışılmaktadır. Beşinci bölümde, yapılan analizler sonucunda tespit edilen bulgular paylaşılmakta ve tartışılarak değerlendirilmektedir. Son bölümde, araştırma sonuçları çıkarılarak önerilerde bulunulmaktadır. Araştırmanın evreni olarak bankacılık sektöründe yer alan çalışanlar seçilmiştir. İlgili araştırmanın evren büyüklüğü toplam 189.276 kişiden oluşmaktadır. Ampirik bir araştırma niteliğinde olan ilgili çalışma kapsamında gerçekleştirilen araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket yönteminden faydalanılmıştır. Bankacılık sektöründe çalışan toplam 415 kişiye kolayda örnekleme yöntemi ile anket uygulanmıştır. Verilerin analizinde ise SPSS ve AMOS programları kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, anova analizi, t-testi, regresyon analizleri, doğrulayıcı faktör analizleri ve değişkenler arasındaki ilişki örüntüsünü tespit ederek araştırmada ele alınan modeli test etmek amacı ile yapısal eşitlik modellemesi (YEM) gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, çeviklik, kurumsal sürdürülebilirlik, inovasyon arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; çeviklik ile inovasyon, çeviklik ile kurumsal sürdürülebilirlik ve inovasyon ile kurumsal sürdürülebilirlik arasında istatistiki olarak pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Aracılık etkisinin belirlenmesi adına çoklu regresyon analizi kullanılmış ve analiz sonuçları bu kapsamda ele alınarak yorumlanmıştır. Çeviklik ile kurumsal sürdürülebilirlik ilişkisinde inovasyonun aracılık etkisini tespit etmeye yönelik gerçekleştirilen regresyon analizi sonuçlarına göre; çeviklik ile kurumsal sürdürülebilirlik ilişkisinde inovasyonun kısmi aracı rolü üstlendiği bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında yapılan analizler sonucunda araştırmanın tüm hipotezleri kabul edilmiştir. Bu doğrultuda bankacılık sektöründe görev yapan kişilerin çeviklik düzeylerinin yükseltilmesi ve inovasyon kavramına verilen önemin artmasıyla kurumsal sürdürülebilirliğin de aynı seviyede artacağı sonucuna varılmıştır. Araştırma sonucunda kuramsal ve uygulamadaki katkılar tartışılmış ve gelecekteki araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur. İlgili çalışmanın kuramsal katkısı, çeviklik ve kurumsal sürdürülebilirlik ilişkisinde aracılık rolü üstlenen inovasyonun Türkiye'de bütüncül bir model ile ilk kez ele alınarak araştırılmasıdır. Uygulamadaki katkısı ise, çeviklik ve inovasyonun kurumsal sürdürülebilirliğe etkisinin Bankacılık sektöründe ilk kez araştırılıyor olmasıdır. Gerçekleştirilen çalışma ile bankacılık sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin inovasyon faaliyetlerine odaklanmaları ve çeviklik seviyelerini artırmaları sonucunda kurumsal sürdürülebilirlik düzeyinin de artacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concepts of agility, innovation and corporate sustainability and the relationship pattern between them were examined. The main purpose of this study is to determine the effect of the relevant factors on each other. Within the scope of the study, the innovation variable, which is predicted to have a mediating role in the relationship between agility and corporate sustainability, was investigated together with its effects. On the other hand, analyzes were also carried out to determine whether there are any differences between the variables of agility, corporate sustainability and innovation according to the demographic characteristics of the sample. The research was conducted in the banking sector in Turkey due to the increasing demand for agility, innovation and sustainability in the sector expectations. The study aims to examine the banking sector from the perspectives of agility, corporate sustainability and innovation. It aims to determine the perceptions of employees in the banking sector, which is in a dynamic and complex economic environment, regarding the concepts of agility, innovation and corporate sustainability and the factors and obstacles that lead to these concepts. In this context, a quantitative method was used in the banking sector. The relevant study consists of two parts: theory and practice. The main variables of the study, agility, innovation and corporate sustainability, were examined in detail in the theory part. The conceptual framework was created by reviewing the literature on the relevant variables. The study carried out in the practice part was conducted as an explanatory research using data collected from employees working at various levels in the banking sector. The research consists of six main sections, excluding the introduction section. In the first section, information about the independent variable of the research, agility, is given in the second section, and information about the concept of innovation, another independent variable, is given. Information about the dependent variable of the study, corporate sustainability, is shared in the third section. In the fourth section, relevant variables are discussed within the framework of the banking sector. In the fifth section, the findings determined as a result of the analyses are shared and evaluated by discussion. In the last section, the research results are drawn and suggestions are made. The universe of the research was chosen as employees in the banking sector. The universe of the relevant research consists of a total of 189,276 people. The survey method was used as the data collection method in the research carried out within the scope of the relevant study, which is an empirical research. A survey was applied to a total of 415 people working in the banking sector using the convenience sampling method. SPSS and AMOS programs were used in the analysis of the data. Descriptive statistics, anova analysis, t-test, regression analysis, confirmatory factor analysis and structural equation modeling (SEM) were performed in order to test the structural validity of the model considered in the research by determining the relationship pattern between the variables. In line with the data obtained, positive and significant relationships were identified between agility, corporate sustainability and innovation. According to the results of the research; a statistically positive and significant relationship was identified between agility and innovation, agility and corporate sustainability and innovation and corporate sustainability. Bootstraping test was used to determine the mediation effect and the analysis results were interpreted within this scope. According to the results of the regression analysis performed to determine the mediation effect of innovation in the relationship between agility and corporate sustainability; it was found that innovation played a partial mediation role in the relationship between agility and corporate sustainability. As a result of the analyses conducted within the scope of the research, all hypotheses of the research were accepted. In this direction, it was concluded that corporate sustainability would increase at the same level by increasing the agility levels of people working in the banking sector and by increasing the importance given to the concept of innovation. As a result of the research, theoretical and practical contributions are discussed and suggestions for future research are made. The theoretical contribution of the relevant study is that innovation, which plays a mediating role in the relationship between agility and corporate sustainability, is investigated for the first time in Turkey with a holistic model. Its practical contribution is that the effects of agility and innovation on corporate sustainability are investigated for the first time in the banking sector. The study concluded that corporate sustainability performances of companies operating in the banking sector will increase as a result of focusing on innovation activities and increasing their agility levels.