Ortaokul öğrencilerinin matematik başarı duyguları ile ebeveyn destek ve başarı baskısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between middle school students' mathematics achievement emotions and parental academic support and achievement pressure
- Tez No: 990725
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KOZA ÇİFTÇİ KARADAĞ, DOÇ. DR. MURAT POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin matematik dersine yönelik başarı duygularıyla, ebeveynlerinden algıladıkları akademik destek ve başarı baskısı arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel model ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Akdeniz Bölgesi'nde yer alan bir ilin merkez ilçesindeki tesadüfi örnekleme ile seçilen 362 ortaokul öğrencisi (182 kız, 180 erkek) oluşturmuştur. Bu araştırmada veri toplamak amacıyla Öğrenci Kişisel Bilgi Formu, Matematik Başarı Duyguları Ölçeği, Ebeveyn Akademik Başarı Baskısı ve Desteği Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Spearman Korelasyon Analizi, Mann-Whitney U Testi ve Kruskal-Wallis H Testi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, öğrencilerin başarıya yönelik duygularının yalnızca bireysel özelliklerinin bir sonucu olmadığını; ebeveyn tutumları ve cinsiyet, sınıf seviyesi ve anne-baba eğitim düzeyi gibi demografik değişkenlere bağlı olarak da anlamlı şekilde farklılaştığını ortaya koymuştur. Öğrencilerin en yüksek ortalamaya sahip başarı duygularının öğrenme sonrası ve sınav sürecinde hissedilen keyif ile gurur olduğu belirlenmiştir. Araştırmada ebeveyn akademik desteğinin, öğrencilerin olumlu başarı duyguları ile pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler taşıdığı tespit edilmiştir. Buna karşılık ebeveyn baskısı arttıkça öğrencilerin keyif ve gurur gibi olumlu duygularında azalma; öfke, kaygı, can sıkıntısı, umutsuzluk ve utanç duygularında artış görülmüştür. Cinsiyete dayalı yapılan analizlerde, ebeveyn desteği ve başarı baskısında anlamlı farklılık görülmemesine rağmen bazı başarı duygularında anlamlı farklılıklar görülmüştür. Sınıf düzeyi açısından elde edilen verilerde, sınıf düzeyi yükseldikçe olumsuz duyguların arttığı olumlu duyguların azaldığı saptanmıştır. Aynı zamanda ebeveyn tutumlarının da sınıf düzeylere göre farklı şekillendiği görülmüştür. Araştırma bulguları doğrultusunda, ebeveynlerin eğitim düzeyi arttıkça çocuklarına yönelik destekleyici bir tutum sergilediği ve uyguladıkları baskı düzeylerinin azaldığı belirlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda eğitim sürecinde öğrenci, aile ve çevrenin birlikte ele alınması, başarıya yönelik olumlu duyguların artırılması ve olumsuz duyguların azaltılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between middle school students' mathematics achievement emotions and the academic support and achievement pressure they perceive from their parents. The research was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the study consisted of 362 secondary school students (182 female, 180 male) selected through random sampling in a central district of a province located in the Mediterranean Region during the 2024-2025 academic year. The data were collected using the Student Personal Information Form, the Mathematics Achievement Emotions Scale, and the Parental Academic Achievement Pressure and Support Scale. In the analysis of the data, Spearman Correlation Analysis, Mann–Whitney U Test, and Kruskal–Wallis H Test were employed. The findings revealed that students' achievement emotions are not solely the result of individual characteristics; rather, they significantly differ according to parental attitudes and demographic variables such as gender, grade level, and parents' educational background. The highest mean scores for achievement emotions were observed in feelings of enjoyment and pride experienced after learning and during examinations. The study determined that parental academic support is positively and significantly associated with students' positive achievement emotions. Conversely, as parental pressure increases, students' positive emotions such as enjoyment and pride decrease, while negative emotions such as anger, anxiety, boredom, hopelessness, and shame increase. Although no significant gender differences were found in perceived parental support or achievement pressure, some achievement emotions differed significantly by gender. Regarding grade level, the results indicated that as grade level increases, negative emotions intensify while positive emotions decrease. Parental attitudes were also found to vary according to grade level. Furthermore, the study demonstrated that higher parental education levels are associated with more supportive attitudes and lower levels of achievement pressure toward their children. In light of these findings, it is essential that educational processes address students, families, and the broader environment together in order to enhance positive achievement emotions and reduce negative ones.