Öğrenci ve öğretmenlerin bakış açısından ana dili Rusça veya Ukraynaca olan lise öğrencilerinin akademik ve sosyal uyumu: Antalya örneği
Academic and social adaptation of native Russian or Ukrainian high school students from the perspective of students and teachers: The case of Antalya
  1. Tez No: 990724
  2. Yazar: MELİHA AYBÜKE KUTLUCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ÇETİNKAYA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Antalya'da eğitimine devam eden ve ana dili Rusça veya Ukraynaca olan lise öğrencilerinin akademik ve sosyal uyumlarının incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırma nitel bir araştırma olup Giorgi'nin betimsel fenomenoloji deseninde tasarlanmıştır. Örneklemin seçilmesinde ise amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada öğrenci ve öğretmenlerin görüşleri yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla alınarak öğrencilerin deneyimlerini ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Bu kapsamda Antalya'da liseye devam eden ve ana dili Rusça veya Ukraynaca olan 15 öğrenciye ve ana dili Rusça veya Ukraynaca olan en az üç öğrencinin dersine girmiş olan 15 öğretmene ulaşılmıştır. Araştırma verileri; tema, betimsel, içerik analizi tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi sonucunda uyum süreci, akademik uyum, sosyal uyum, öğrencinin uyumunu etkileyen faktörler, öğretmenlere göre ana dili Rusça veya Ukraynaca olan öğrencilerin eğitim ortamına etkisi, uyum sürecini kolaylaştırmak için yapılanlar, öğrencilerin geleceğe yönelik beklentileri ve öneriler olmak üzere sekiz tema altında toplanmıştır. Araştırma sonuçları, belirtilen temalar altında öğretmen ve öğrencilerin görüşlerini yansıtan bulguları içermekte olup, elde edilen bu bulgular, öğrencilerin akademik ve sosyal uyumda yaşadıkları sorunları kapsamlı bir şekilde anlama ve bu sorunların giderilmesine yönelik uygulanabilecek çözüm yolları ve eğitimsel düzenlemeler hakkında önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the academic and social adaptation of high school students in Antalya, whose native language is Russian or Ukrainian. This qualitative study was designed according to Giorgi's descriptive phenomenology pattern. In selecting the sample, criterion sampling and convenience sampling methods were used among the purposive sampling methods. This study aimed to reveal students' experiences by collecting the views of students and teachers through semi-structured interviews. Within this scope, 15 students attending high school in Antalya whose native language is Russian or Ukrainian and 15 teachers who have taught at least three students whose native language is Russian or Ukrainian were reached for the study. The research data were analyzed using thematic, descriptive, and content analysis techniques. The analysis of the data obtained in the research resulted in eight themes: the adaptation process, academic adaptation, social adaptation, factors affecting student adaptation, the impact of students whose native language is Russian or Ukrainian on the educational environment according to teachers, efforts to facilitate the adaptation process, students' expectations for the future, and recommendations. The research findings reflect the opinions of teachers and students under the specified themes. These findings provide comprehensive insight into the problems students experience in academic and social adaptation, offering important clues about possible solutions and educational arrangements that can be implemented to address these problems.