Kronik otitis mediada görülen kemik erimesinde sitokinlerin ve epidermal growth faktörün rolü
The Role of cytokines and EGF in bone resorption process in chronic otitis media
- Tez No: 99074
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Kronik otitis mediada görülen komplikasyonlar arasında intracranial olanlar en ciddi olanlarıdır. Enfeksiyonun intrakranial yayılımının en önemli nedeni kronik otitis medianın yol açtığı kemik erimesi fenomenidir. Ancak kemik erimesi ne şekilde ve hangi mekanizmalarla oluştuğu henüz bir netlik kazanmamıştır. Kemik erimesi olayına yol açan nedenlerin ortaya konulması, kronik otitlere cerrahi tedavi dışmda yeni tedavi seçenekleri sunacaktır. Son yıllarda kemik erimesi fenomeninde sitokinlerin ve growth faktörlerin rolleri ile ilgili çalışmalar dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, kronik otitis mediada görülen kemik erimesi fenomeninden sorumlu olabilecek sitokinlerden İL- la, TNF-a ve growth faktörlerden EGF'ün rolünü ve klinik faktörler ile korelasyonlarım araştırmaktır. Bu çalışma, yaşları 18-52 arasında değişen 29'u erkek 10'u kadın 39 olgudan oluşturulmuştur. Bu olgulardan 23 'üne kolesteatomlu KOM, 16'sına kolesteatomsuz KOM nedeniyle cerrahi tedavi uygulanmıştır. Bu esnada kolesteatomlu kronik otit vakalarından 23 kolesteatom dokusu, kolesteatomsuz kronik otit vakalarından 16 granülasyon dokusu alınmış ve ELISA kitlen ile analiz edilerek İL-la, TNF-a ve EGF düzeyleri araştırılmıştır. Aynı araştırma kontrol grubu olarak 21 olgunun dış kulak yolu cildi örneklerinde de yapılmıştır. ELISA kitleri ile yapılan analiz sonuçlarına göre ÎL-la, TNF-a ve EGF tüm örneklerde ölçülebilir düzeyde bulunmuştur. Olgulardan alman kolesteatom, granülasyon dokusu ve dış kulak yolu epitel örneklerinde elde edilen İL- la, TNF-a ve EGF düzeyleri karşılaşürılmıştır. Kolesteatomlu kronik otit vakalarında ortalama İL-la düzeyi (72.60±32.12 pg/mg TP), TNF-a düzeyi (144.41±63.57 pg/mg TP) ve EGF düzeyi (472.43±324.53 ng/mg TP) olarak ölçülmüştür. Kolesteatomsuz kronik otit vakalarında İL-la düzeyi (43.01+35.79 pg/mg TP), TNF-a düzeyi (80.34173.03 pg/mg TP) ve EGF düzeyi (158.84±242.63 ng/mg TP) tespit edilmiştir. Kontrol grubunu oluşturan dış kulak yolu epitel örneklerinde İL-la düzeyi (22.06±22.50 pg/mg TP), TNF-a düzeyi (40.81±44.95 pg/mg TP) ve EGF düzeyi (120.581211.60 ng/mg TP) olarak bulunmuştur. Kolesteatomlu kronik otit örnekleri ile kolesteatomsuz kronik otitlerden alınan örnekler arasında İL-la, TNF-a ve EGF düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (İL-la, p=.009; TNF-a, p=.003; EGF, p=.000). Kolesteatomlu kronik otit örnekleri ile kontrol grubunu oluşturan dış kulak yolu epitel örnekleri arasında da istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (İL-la, p=.000; TNF-a, p=.000; EGF, p=.000). Kolesteatomsuz kronik otit örnekleri ile kontrol grubu örnekleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemiştir. Cinsiyetler arasında İL-la, TNF-a ve EGF düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Son bir ayda antibiyotik kullanmış grup ile antibiyotik kullanmamış grup arasında da istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemiştir. Sonuç olarak, kolesteatom ve granülasyon dokusunda İL-la, TNF-a ve EGF yüksekliğinin tespit edilmesi kronik otitis mediada görülen kemik erimesi fenomeninde sitokinler ve EGF'ün rolleri olduğunu göstermektedir. Ancak kemik erimesinin hangi mekanizmalar ile oluştuğunun anlaşılması daha kapsandı çalışmaların yapılması ile mümkün olacaktır. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY The role of cytokines and EGF in bone resorption process in chronic otitis media. Intracranial complications are the most serious entities among there seen in the course of chronic otitis media. One of the route of intracranial extention of the infection is the bone resorption. How and which mechanism plays the major role in bone resorption is not clear yet. identification of the reasons of bone resorption process in chronic otitis media will present new treatment alternatives other than the surgery. It has recently been reported that cytokines and epidermal growth factors play some role in bone resorption phenomena. The aim of this study is to investigate the possible effect of IL-loc, TNF-oc and EGF in bone resorption and to find out their correlation with other clinical factors. The study includes 39 patients (29 men, 10 woman) with ages ranging from 18 to 52. Surgery demonstrated that 23 patients have chronic otitis media with cholesteatoma and 16 patients have chronic otitis media without cholesteatoma. Twenty-three cholesteatoma tissue samples from chronic otitis media with cholesteatoma and 16 granulation tissue samples from chronic otitis media without cholesteatoma are obtained during surgery and analysed with the ELISA kits, measured IL-la, TNF-a and EGF levels. External auditory canal skin samples from 21 cases were examined as the control group. According to the results of the study done with the ELISA kits, IL-la, TNF-a and EGF levels were found measurable in all samples. The levels of IL-la, TNF-a and EGF obtained from cholesteatoma, granulation tissue and external auditory canal skin samples were compared. The average levels in samples with cholesteatoma group has been found as; IL-la level: (72.60±32.12 pg/mg TP), TNF-a level: (144.41+63.57 pg/mg TP) and EGF level: (472.43±324.53 ng/mg TP). In group without cholesteatoma; IL-la level: (43.01±35.79 pg/mg TP), TNF-a level: (80.34±73.03 pg/mg TP) and EGF level: (158.84±242.63 ng/mg TP). The difference between cholesteatomous and non-cholesteatomous group is statistically significant (IL-la, p=.009; TNF-a, p=.003; EGF, p=.000). There is also statistically significant difference between samples from cholesteatomous group and control group (IL-la, p=.000; TNF-a, p=.000; EGF, p=.000). There is no difference between the results of the non-cholesteatomous group and control group. IL-la, TNF-a and EGF levels have not been found statistically different in both sexes. There is also no statistical significance between there who received antibiotic treatment recently or not. It has been concluded that, on the basis of IL-la, TNF-a and EGF levels obtained from cholesteatoma and granulation tissue revealed cytokines and EGF play a possible role in bone resorption process in chronic otitis media. However, further studies should be implemented to clarify the mechanism of that role. 51