Entegrasyon sürecinin sosyal medya platformlarına yansıması: Geçici koruma statüsündeki Suriyeliler örneği
The reflection of the integration process on social media platforms: The case of Syrians under temporary protection
  1. Tez No: 990759
  2. Yazar: CEREN BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ İSPİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin Instagram kullanım biçimlerini analiz ederek bu platform üzerinden nasıl bir entegrasyon stratejisi benimsediklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Karma yöntem desenlerinden açıklayıcı sıralı desen kullanılarak yapılandırılan araştırmanın nicel aşamasında, 28 madde ve 6 alt boyuttan oluşan Göçmenler İçin Sosyal Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek ve demografik sorular aracılığıyla yüz yüze ulaşılan 449 katılımcının entegrasyon düzeyleri analiz edilmiş ve katılımcıların ölçekten aldıkları puanlar hem alt boyutlar hem de demografik bilgileri ışığında değerlendirilmiştir. Çalışmanın nitel aşamasına geçilmeden önce katılımcıların en fazla kullandıkları sosyal medya platformu tespit edilmiş ve bunun neticesinde Instagram örneklem olarak belirlenmiştir. Entegrasyon düzeyi en yüksek ve en düşük olan toplam 20 katılımcı amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilerek araştırmanın nitel aşamasına Aralık 2024 tarihinde geçilmiştir. Nitel aşamada Instagram gönderileri MAXQDA analiz programında içerik analizi yöntemiyle incelenmiş ve kod cetveli oluşturulmuştur. Bu kapsamda Instagram profilleri, takip davranışları, içerik temaları ve dil tercihleri ele alınmıştır. Yapılan analizler ve uzman görüşleri neticesinde biri çekirdek kategori olmak üzere toplam 2 tema, 6 kategori ve 26 kod oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda entegrasyon sürecinde sosyal medyanın özellikle kimlik sunumu ve aidiyet bağlamında önemli olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the ways in which Syrians under temporary protection in Turkey use Instagram and to reveal what kind of integration strategies they adopt through this platform. The research was structured using an explanatory sequential mixed methods design. In the quantitative phase, the Social Cohesion Scale for Migrants, consisting of 28 items and 6 sub-dimensions, was employed. Through the scale and demographic questions, data were collected face-to-face from 449 participants, and their integration levels were analyzed. The scores obtained from the scale were evaluated in light of both the sub-dimensions and demographic information. Before proceeding to the qualitative phase, the social media platform most frequently used by the participants was identified, and as a result, Instagram was selected as the sample. A total of 20 participants with the highest and lowest integration levels were chosen through purposive sampling, and the qualitative phase of the study began in December 2024. In this phase, Instagram posts were examined using content analysis with the MAXQDA software, and a coding scheme was developed. Within this scope, Instagram profiles, following behaviors, content themes, and language preferences were analyzed. Based on the analyses and expert opinions, a total of 2 themes (one of which is a core category), 6 categories, and 26 codes were identified. The findings revealed that social media plays a significant role in the integration process, particularly in the context of identity presentation and sense of belonging.