Türk hukukunda yönetim kayyımlığı
Management trusteeship in Turkish law
  1. Tez No: 990774
  2. Yazar: TUĞÇE GÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
4721 sayılı Türk Medeni Kanununda düzenlenmiş olan kayyımlık kurumu, kişilerin bir nedenle hukuki işlem yapamadığı durumlar için düzenlenmiş bir hukuki korumadır. Kayyımlık kişi hak ve menfaatlerinin korunmasını sağlamaktadır. Türk Medeni Kanununda kayyım, belirli işlerin görülmesi ya da bir malvarlığının yönetimi için görevlendirilmektedir. Çalışmamızda kayyımın görevlendirmesine bağlı kalınarak yapılan sınıflandırma üzerinde durulacak ve yönetim kayyımlığına ilişkin teorik bilgilerden başka uygulamaya yönelik incelemeler de olacaktır.
Özet (Çeviri)
The trustee institution, regulated in the Turkish Civil Code No. 4721, is a legal protection designed for situations where people cannot take legal action for some reason. Trusteeship ensures the protection of individual rights and interests. In the Turkish Civil Code, a trustee is appointed to carry out certain tasks or manage an asset. In our study, we will focus on the classification made based on the appointment of the trustee, and there will be practical examinations in addition to theoretical information regarding the management trusteeship.