How children's play is affected through cultural structures and changes in Turkey
Türkiye'de kültürel yapılar ve değişimlerin çocuk oyunları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 990786
  2. Yazar: CİHANGİR KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RACHEL BURR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma son yıllarda Türkiye bağlamında çocuk oyunlarının kalitesinde ve özündeki değişimleri ve dönüşümleri irdelemekle birlikte cinsiyet temelli çocuk oyunları hakkında derinlemesine inceleme sunmaktadır. Geçmişte dışarıda grup halinde oynanan oyunlardan günümüz modern toplumunda bireysel ve evde oynanan oyunlara doğru belirgin bir dönüşüm gerçekleşmiş ve bu dönüşüm çocuk oyunlarını temelden etkilemiştir. Bununla birlikte, bu çalışmanın bir diğer amacı da, yukarıda bahsi geçen dönüşümün ana sebepleri olan oyuncak üreticileri, ebeveynler ve diğer dış etkenler tarafından çocukluğun inşası sürecinde ortaya çıkarılan küresel eğilimler hakkında bilgi vermektir. Bunun bir parçası olarak, oyun ve oyuncaklar üzerinden cinsiyet rollerinin inşası da Türkiye bağlamında incelenmiştir. Tüm bunlara ek olarak, aynı zamanda Türkiye'deki çocuk oyunları uygulamalarının geleceği için birtakım öneriler sunmakla birlikte geleneksel çocuk oyunlarının ne şekilde korunabileceğini ve günümüz yeni nesil çocuk oyunlarına nasıl uyarlanabileceğini ve bu sayede çocuklarımızın çocuklarının da farklı kuşaklar arasında oluşturacakları kuşaklar arası etkileşimden nasıl fayda sağlayabilecekleri konusunda incelemede bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research provides an in-depth examination of the changes and evolution observed in the nature and quality of children's play over recent years in terms of gendered play in the Turkish context. The noticeable shift from outdoor, group-based play in the past to the modern-day individualised, indoor play seen nowadays is examined, along with the reasons for this change in terms of global trends in the construction of childhood by toy manufacturers, parents and other external factors. The construction of gender roles through play and toys is also examined as part of this in terms of the unique characteristics of the Turkish context. This research also offers recommendations for the future of play in the Turkish realm; how traditional games should be preserved and re-interpreted for the new generations so that our children's children can benefit from the social contact they create between different generations and confer enhanced developmental advantages.