Tony Kushner'ın Homebody/Kabul adlı yapıtında kültürel yerinden edilme
Cultural displacement: In Tony Kushner's Homebody/Kabul
- Tez No: 990805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, American Culture and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada dönemine farklı bir ses getirmiş Amerikalı senarist ve oyun yazarlarından Tony Kushner'ın Homebody/Kabul adlı yapıtının kültürel yerinden edilme kavramı üzerinden incelenmesini amaçlanmaktadır. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kültür, kültürel yerinden edilme kavramı ve Amerikan tiyatrosu üzerinden kültür kavramı açıklanmaya çalışılacaktır. İkinci bölümde Homebody/Kabul'de kültürel yerinden edilme, Amerikan Tiyatrosu'nda Tony Kushner, Homebody/Kabul'de kültürel yerinden edilme üzerine bir inceleme sunulacaktır. Kültürel yerinden edilme Tony Kushner'ın Homebody/Kabul adlı yapıtının incelenmesinde kimlik, kimlik çatışması, kimlik kaybı ve arayışı, kültür, kültürel yerinden edilme ve kültür çatışması gibi bağlamlarıyla uygun bir kavramdır. Homebody/Kabul kültürler arasındaki tehlikeli bir çatışmanın gerilimli portresini oluştururken aynı zamanda kültürel yerinden edilmeyle bir kayıp yaratır
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Homebody/Kabul, a work by Tony Kushner, an American screenwriter and playwright who brought a different voice to his time, through the concept of cultural displacement. The study consists of two main parts. In the first part, the concept of culture, cultural displacement and the concept of culture through American theater will be explained. In the second part, an examination will be presented on cultural displacement in Homebody/Kabul, Tony Kushner in American Theater and cultural displacement in Homebody/Kabul. Cultural displacement is a suitable concept in the examination of Tony Kushner's work Homebody/Kabul with its contexts such as identity, identity conflict, loss and search for identity, culture, cultural displacement and cultural conflict. While Homebody/Kabul creates a tense portrait of a dangerous conflict between cultures, it also creates a loss through cultural displacement.