Programlanabilir işitme cihazlarında farklı formüllerin gürültüde konuşmayı ayırdetme üzerine etkileri
The Effects of fitting formulas in programmable hearing aids, on speech discrimination in noise
  1. Tez No: 99082
  2. Yazar: SONGÜL ELMACI DÜNDAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SONGÜL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
IV ÖZET Elmacı Dündar, S., Programlanabilir işitme cihazlarında farklı formüllerin gürültüde konuşmayı ayırdetme üzerine etkileri, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2000 Bu çalışmada, Hacettepe Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji Ünitesi'ne işitme kaybı şikayeti ile başvuran bilateral orta derecede sensöri-nöral işitme kayıplı 17 kişide gürültüde farklı kazanç formüllerinin konuşmayı ayırdetme üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bilateral programlanabilir işitme cihazı kullanılarak, NAL, POGO, Berger kazanç formüllerinin gürültüde konuşmayı ayırdetme üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmaya 15-45 (ortalama 28.41) yaş arasında 17 kişi dahil edilmiştir. Çalışmada yaş ve cinsiyet farkı dikkate alınmamıştır. Çalışmanın verileri Friedman Test ile Wilcoxon Signed Ranks Test kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Elmacı Dündar, S. The effects of fitting formulas in programmable hearing aids, on speech discrimination in noise; Hacettepe University, Health Sciences Institute MSc Thesis in Audiology and Speech Pathology, Ankara, 2000. In this study, the effects of different fitting formulas on speech discrimination in noise have been researched on 17 individuals with the bilateral moderate sensori-neural hearing loss who applied to Audiology Unit of Ear-Nose-Throat Department of Hacettepe University. Using bilateral programmable hearing aids, the effects of NAL, POGO, Berger formulas, on speech discrimination in noise, have been examined. 17 individuals between 15-45 years of age (average 28,41) have been included in the study. In this study, age and sexuality differences were not taken into account.