Allerjik ve vazomotor rintli hastaların ayırıcı tanısında nazal akıntı protein elektroforezinin değeri
The Value of nasal drainage elektrophoresis in differential diagnosis of allergic rhinitis and vasomotor rhinitis
  1. Tez No: 99087
  2. Yazar: İLHAN SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. Y. ÖZKAPTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışma allerjik ve vazomotor rinitlerin tanısında kolay, çabuk ve duyarlı bir test geliştirmek amacıyla planlanmıştır. Çalışmada allerjik ve vazomotor rinitte nazal sekresyon proteinlerinin miktarlanndaki ve niteliklerindeki değişiklikler değerlendirilmiştir. Mevcut yöntemlerle allerjik ve vazomotor rinit tanısı konmuş olan 18'er olguluk iki grubun yamsıra 10 olguluk bir kontrol grubu üzerinde çalışma yapılmıştır. Bu olguların nazal sekresyon yıkama sıvıları toplanmış ve nazal sekresyon total protein değerleri Lowry metodu ile ölçüldükten sonra SDS-Poliakrilamid jel ile protein elektroforezi yapılarak vasküler sistemden nazal sekresyona geçen 66kD protein ile nazal glandlardan sekrete edilen 26kD proteinin miktarları ve bu proteinlerin total protein miktarları içindeki yüzdeleri saptanarak elde edilen değerler birbirleri ile karşılaştınlmıştır. Sonuç olarak: 1. Allerjik rinit, vazomotor rinit ve kontrol grubunda nazal sekresyon total protein ortalama miktarları sırasıyla 277.22±41.50 ug/ml., 222.05±28.68 ug/ml. ve 167.80±25.10 ug/ml. olarak saptanmıştır. Allerjik rinit grubundaki olguların hepsinin (%100) total protein değerleri vazomotor rinit ve kontrol grubunun ortalama total protein değerinden yüksektir. Vazomotor rinit grubundaki olguların hepsinin (%100) total protein değerleri kontrol grubunun ortalama total protein değerinden yüksektir. Kontrol grubuna göre allerjik ve vazomotor rinit gruplarındaki ve vazomotor rinit grubuna göre allerjik rinit grubundaki total protein miktarındaki artışlar anlamlı bulunmuştur (p0.05) Bütün bu sonuçlar değerlendirildiğinde, allerjik ve vazomotor rinitlerde nazal sekresyon total protein içeriği ile protein elektroforezinde saptanan 26-66kD proteinlerin miktarlarında artışlar olduğu ve bu artışların özellikle allerjik rinit grubu için daha belirgin ve yüksek olduğu görülmektedir. Bunun sonucunda protein seviyelerindeki artışların kesin sınırlarının belirlenmesi ile, nazal sekresyon protein elektro forezinin allerjik ve vazomotor rinitlerin ayırıcı tanısında kullanılabilecek bir yöntem olabileceği kanaatine varılmıştır. Ancak bu parametrelerin kesin sınırlarının belirlenmesi için de daha geniş çaplı serilerin oluşturulması gerekmektedir. 93
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Value of Nasal Drainage Electrophoresis in Differential Diagnosis of Allergic Rhinitis and Vasomotor Rhinitis This study has been planned to develop easy, quick and sentisitive test model for diagnoses of allergic and vasomotor rhinitis. In this study, changes in quantity and quality of nasal secretion proteins in allergic and vasomotor rhinitis has been evaluated. The study was conducted on three groups, each 18 patients having diagnosed allergic and vasomotor rhinitis with current tests with control group of 10 cases. After nasal secretion washing fluids had been collected, the amount of total protein in these fluids had been measured with Lowry method, the amount of 66kD protein passing through vascular network to nasal secretion and the amount of 26kD protein secreted from nasal glands as well as their percentages in the total protein were measured with protein electrophoresis using SDS- Polyacrilamide gel and compared with each other. Results are as follows: 1. Means of total protein in nasal secretions for allergic rhinitis, vasomotor rhinitis and control groups are 277.22±41.50 ug/ml, 222.05±28.68 ug/ml and 167.80±25.10 ug/ml respectively. The total protein in all of the cases (%100) with allergic rhinitis is higher than those of cases with vasomotor rhinitis and control group. Likewise, total protein in all of the cases with vasomotor rhinitis is more than that of control group. Increases in the total protein of allergic and vasomotor rhinitis cases compared with control group and the increase in the total protein of allergic rhinitis cases in comparison with vasomotor rhinitis cases were found to be significant (p0.05). On the basis of those results, it can be seen that total protein in nasal secretion and 26-66kD proteins in protein electrophoresis on allergic rhinitis and vasomotor rhinitis increase and this is more prominent and higher in allergic rhinitis. We conclude that by measuring absolute level of protein increase, protein electrophoresis of nasal secretion can be used in differential diagnosis of allergic and vasomotor rhinitis. However, large series may needed to further clarify the levels of those parameters. 94