Toplu beslenme yapılan ortamlarda vegan/vejetaryen olan bireylerin vegan/vejetaryen olmayan bireylere göre ortamdaki hayvansal kaynaklı besinlere yaklaşımının duygudurumu ve yeme bozuklukları açısından değerlendirilmesi
An analysis of the emotional states and eating disorders in relation to the attitudes of vegan/vegetarian individuals towards animal-based foods in communal dining settings compared with non-vegans/non-vegetarians
  1. Tez No: 990870
  2. Yazar: DENİZ TUĞÇE DAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAT PINAR KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Public Health, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmamızda, toplu beslenme yapılan ortamlarda vegan/vejetaryen olan bireylerin vegan/vejetaryen olmayan bireylere göre ortamdaki hayvansal kaynaklı besinlere yaklaşımının duygudurumu ve yeme bozuklukları açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu karşılaştırmalı kesitsel araştırma, Ocak–Ekim 2025 tarihleri arasında Tekirdağ'da bulunan iki farklı kurumda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın vegan/vejetaryen olan grubuna 18-64 yaş arasında, çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 30 birey; vegan/vejetaryen olmayan grubuna ise 18-64 yaş arası vegan/vejetaryen olmayan, çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 30 birey dâhil edilmiştir. Araştırma verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Duygudurum Profili Ölçeği”ve“Yeme Tutum Testi-40”aracılığı toplanmıştır. Tanımlayıcı ve betimsel istatistikler yapılmış ve p<0,05 anlamlı olarak kabul edilmiştir. Araştırmaya katılan tüm katılımcıların DPÖ puan ortalaması 27,91±22,43 olup; YTT-40 puan ortalaması 19,05±12,66'dır. Çalışma grubunda DPÖ puan ortalaması ile YTT-40 puan ortalaması arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05).“Toplu beslenme yapılan ortamlarda vegan/vejetaryen olmayan bireyler tarafından hayvansal kaynaklı gıda tüketimi konusunda baskı uygulandığını düşünme”sorusuna verilen yanıtlar değerlendirildi. Vegan/vejetaryen olan grupta DPÖ ve YTT-40 puanları arasında anlamlı fark olduğu saptandı (p=0,029; p=0,028). Bu araştırma toplu beslenme yapılan ortamlarda beslenme şeklinin bireylerin psikososyal durumları ve yeme davranışları üzerinde etkili olabileceğini göstermektedir. Bu ilişkilerin doğrulanması ve altta yatan mekanizmaların aydınlatılması için daha geniş ve çeşitli örneklemlerle yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the approach of vegan/vegetarian individuals towards animal-derived foods in communal dining settings, compared to non-vegan/non-vegetarian individuals, in terms of emotional state and eating disorders. This comparative cross-sectional study was conducted between January 2025 and June 2025 in the cafeterias of two different institutions located in Tekirdag, Türkiye. The vegan/vegetarian group consisted of 30 individuals aged 18–64 years who were vegan/vegetarian and voluntarily agreed to participate in the study. The non-vegan/vegetarian group consisted of 30 individuals aged 18–64 years who were non-vegan/non-vegetarian and voluntarily agreed to participate. Descriptive and inferential statistical analyses were performed, with a significance level set at p <0,05. The mean POMS score for all participants in the study was 27,91±22,43; the mean EAT-40 score was 19,05±12,66. No significant relationship was found between the mean POMS score and the mean EAT-40 score in the study group (p>0.05). Responses to the question,“Do you think you are pressured to consume animal-derived foods by non-vegan/vegetarian individuals in communal catering settings?”were evaluated. A significant difference was found between the DPÖ and YTT-40 scores in the vegan/vegetarian group (p=0.029; p=0.028). The results indicate that the type of diet, particularly in communal meal settings, may influence individuals' psychosocial status and eating behaviours. Further studies with larger and more diverse samples are needed to confirm these associations and elucidate the underlying mechanisms.