Yeşil sentez yöntemiyle üretilen RGO/TiO₂ nanokompozitlerin sitotoksisite ve fotokatalitik aktivitelerinin araştırılması
Investigating the cytotoxicity and photocatalytic activities of green synthesized RGO/TiO₂ nanocomposites
  1. Tez No: 990869
  2. Yazar: AYŞE NURCAN SARIÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, kenger sakızı bitki ekstraktı kullanılarak yeşil sentez yöntemi ile RGO, TiO₂ ve RGO/TiO₂ nanopartiküller üretilmiş ve XRD, FE-SEM, UV-Vis ile FTIR analizleriyle karakterize edilmiştir. Üretilen nanomalzemelerin fotokatalitik aktiviteleri metilen mavisinin sulu ortamda bozunması üzerinden değerlendirilmiş; 135. dakikada TiO2 için %90,03, RGO için %60,22 ve RGO/TiO2 nanokompoziti için %54,58 bozunma verimi elde edilmiştir. Kinetik sonuçlar, her üç fotokatalizörün de zamanla artan aktivite gösterdiğini, ancak en yüksek performansın TiO2 nanoparçacıklarına ait olduğunu ortaya koymuştur. Biyolojik uygulamalara yönelik değerlendirmede, malzemelerin sitotoksisite etkileri MTT testi ile MCF-7 meme kanseri hücreleri üzerinde incelenmiştir. RGO ve TiO2 nanoparçacıklarının düşük düzeyde sitotoksisite gösterdiği; en yüksek konsantrasyonlarda hücre canlılığının RGO için %70–73, TiO2 için ise yaklaşık %69 seviyelerinde kaldığı belirlenmiştir. Buna karşın RGO/TiO2 nanokompoziti, %60–67 aralığındaki hücre canlılığı ile daha belirgin bir sitotoksik etki sergilemiştir. Bu sonuçlar, sentezlenen nanomalzemelerin hem çevresel arıtım süreçlerinde hem de biyotıp alanında potansiyel kullanım avantajları sunduğunu; ayrıca RGO/TiO2 nanokompozitinin sinerjistik yapısı sayesinde hücresel canlılık üzerinde daha güçlü bir etki oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, RGO, TiO2, and RGO/TiO2 nanocomposites were produced using the green synthesis method with kenger gum plant extract and characterized by XRD, FE-SEM, UV-Vis and FTIR analyses. The photocatalytic activities of the produced nanomaterials were evaluated based on the degradation of methylene blue in an aqueous medium; at 135 minutes, a degradation yield of 90.03% was obtained for TiO2, 60.22% for RGO, and 54.58% for the RGO/TiO2 nanocomposite. The kinetic results revealed that all three photocatalysts exhibited increasing activity over time, but the highest performance belonged to TiO2 nanoparticles. In the evaluation for biological applications, the cytotoxicity effects of the materials were investigated on MCF-7 breast cancer cells using the MTT assay. RGO and TiO2 NPs exhibited low levels of cytotoxicity; at the highest concentrations, cell viability remained at around 70–73% for RGO and approximately 69% for TiO2. In contrast, the RGO/TiO2 NP exhibited a more pronounced cytotoxic effect, with cell viability in the range of 60–67%. These results indicate that the synthesized nanomaterials offer potential advantages for use in both environmental remediation processes and the biomedical field; they also show that the RGO/TiO2 NP exerts a stronger effect on cellular viability due to its synergistic structure.