Diferansiye tiroid kanseri hastalarında sekonder primer malignite gelişme riskinin ve riski arttıran faktörlerin belirlenmesi
Determination of the risk of developing secondary primary malignancy and the factors increasing this risk in patients with differentiated thyroid cancer
  1. Tez No: 990913
  2. Yazar: MERVE YÜCEL KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK ŞENGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın amacı, DTK tanılı hastalarda SPM gelişme riskini ve bu riski artırabilecek faktörleri belirlemektir. 2010–2022 yılları arasında histopatolojik olarak tiroid malign neoplazmı tanısı almış 2364 hasta retrospektif olarak incelendi. Belirlenen dışlama kriterleri uygulandıktan sonra, SPM gelişen 67 hasta çalışma grubunu, SPM gelişmeyen 2297 DTK hastası arasından basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 250 hasta ise kontrol grubunu oluşturdu. Her iki grup demografik, klinik ve histopatolojik özellikler ile RAI tedavisi, kümülatif aktivite ve sağkalım verileri açısından analiz edildi. Sağkalım Kaplan–Meier yöntemiyle, prognostik faktörler ise çok değişkenli lojistik ve cox regresyon analizleriyle değerlendirildi. p<0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Elde edilen sonuçlara göre, SPM insidansı %2,83 olarak hesaplandı. SPM gelişen olguların, anlamlı olarak daha ileri yaşta ve daha yüksek TNM evresine sahip olduğu saptandı (p<0,05). RAI tedavisi uygulanan ve uygulanmayan gruplar arasında SPM gelişimi açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). SPM gelişen hastalarda uygulanan ortalama toplam RAI dozu, SPM gelişmeyen hastalara göre daha düşük bulundu. RAI dozu ve uygulanma biçiminin SPM gelişimiyle ilişkili olmadığı belirlendi. Tümör boyutu, tümör sayısı, lenf nodu metastazı, lenfovasküler invazyon ve tiroid dışı invazyon varlığı açısından gruplar arasında anlamlı fark izlenmedi. Uzak metastaz varlığı SPM gelişen grupta daha yüksek oranda izlense de fark istatistiksel anlamlılığa ulaşmadı (p=0,059). Çok değişkenli analizlerde, SPM gelişiminin sağkalım üzerinde olumsuz etkili bağımsız bir faktör olduğu saptandı (p<0,0001). Ayrıca ileri yaş, erkek cinsiyet, ileri TNM evresi ve uzak metastaz varlığı da sağkalımı olumsuz etkileyen bağımsız faktörler olarak belirlendi. Sonuç olarak, DTK hastalarında düşük ve orta dozlarda uygulanan RAI tedavisinin, SPM gelişimi olasılığını arttırmadığı saptandı. Sağkalımın ise yaş, hastalık evresi ve ek malignite varlığı gibi klinik ve prognostik faktörlerle ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the risk of developing secondary primary malignancy (SPM) in patients with differentiated thyroid carcinoma (DTC) and to identify potential risk factors associated with SPM development. A total of 2,364 patients who were histopathologically diagnosed with thyroid malignant neoplasm between 2010 and 2022 were retrospectively reviewed. After applying the predefined exclusion criteria, 67 patients who developed SPM constituted the study group, while 250 patients randomly selected from 2,297 DTC patients without SPM comprised the control group. Both groups were analyzed in terms of demographic, clinical, and histopathological characteristics, as well as radioactive iodine (RAI) therapy, cumulative activity, and survival outcomes. Survival analysis was performed using the Kaplan–Meier method, and prognostic factors were evaluated by multivariate logistic and Cox regression analyses. A p-value of <0.05 was considered statistically significant. According to the results, the incidence of SPM was calculated as 2.83%. There was no significant difference in SPM development between patients who received RAI therapy and those who did not (p>0.05). The mean total RAI dose administered was lower in patients who developed SPM compared to those without SPM. Neither RAI dose nor cumulative activity was significantly associated with SPM development. No significant differences were found between the groups in terms of tumor size, tumor number, lymph node metastasis, lymphovascular invasion, or extrathyroidal extension. The presence of distant metastasis was more frequent in the SPM group but did not reach statistical significance (p=0.059). Multivariate analyses revealed that SPM development was an independent adverse prognostic factor for overall survival (p<0.0001). In addition, advanced age, male gender, higher TNM stage, and the presence of distant metastasis were also identified as independent factors negatively affecting survival. In conclusion, it was determined that low and medium doses of RAI therapy did not increase the likelihood of SPM development in DTC patients. Survival was found to be associated with clinical and prognostic parameters such as age, disease stage, and the presence of additional malignancies.