Orta Toroslarda gözlemlenen paleozoyik ve mesozoyik yaşlı kireçtaşlarının süstaşı olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the gemological usability of paleozoic and mesozoic aged limestones observed in the Central Taurus mountains
- Tez No: 990912
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Orta Toroslar'da yer alan Paleozoyik ve Mesozoyik yaşlı kireçtaşlarının süs taşı olarak kullanılabilirliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Kireçtaşları, kimyasal ve biyokimyasal yollarla oluşmuş, geniş alanlarda yayılım gösteren sedimanter kayaçlardır. Ana bileşeni kalsit olan bu kayaçlar; mineralojik bileşimi, renkleri, sertlik dereceleri ve içerdiği organik maddelere bağlı olarak farklı fiziksel özellikler göstermektedir. Kireçtaşlarının fosil içeriği, desenleri ve estetik özellikleri, onları yapı taşı dışında süs taşı olarak da değerlendirmeye olanak sağlamaktadır. Çalışmada, özellikle Orta Toroslar bölgesinden temin edilen kireçtaşlarının gözeneklilik, mineralojik bileşim, renk ve sertlik gibi özellikleri değerlendirilmiş; estetik ve dayanıklılık açısından süs taşı potansiyelleri araştırılmıştır. Elde edilen bulgular, kireçtaşlarının yalnızca yapı malzemesi değil, aynı zamanda takı, dekoratif obje ve kaplama taşı olarak da kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the potential of Paleozoic and Mesozoic-aged limestones from the Central Taurus region as gemstones. Limestones are sedimentary rocks formed through chemical and biochemical processes and are widespread across the Earth's surface. Composed mainly of calcite, these rocks exhibit various physical properties depending on their mineralogical composition, color, hardness, and organic content. The presence of fossils, unique textures, and aesthetic patterns in limestones allows for their use beyond structural purposes, extending into the field of gemstones. In this study, limestones collected from the Central Taurus region were examined in terms of porosity, mineralogical composition, color, and hardness; their gemstone potential was assessed based on both aesthetic and durability criteria. The findings indicate that these limestones can be utilized not only as building materials but also in jewelry, decorative items, and wall or floor cladding applications.