Yüksek riskli bebeklerde respiratuvar sinsityal virüs profilaksisine tam uyumu engelleyen faktörlerin ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of factors and outcomes that prevent full compliance with respiratory syncytial virus prophylaxis in high-risk infants
- Tez No: 990915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER MATUR OKUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, riskli bebeklerde RSV'ye karşı uygulanan palivizumab profilaksisinin doz uyumsuzluğun nedenlerini, bu uyumsuzluğun hastaneye yatış ve mekanik ventilatör tedavisi gereksinimi üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve tam doz profilaksinin klinik sonuçlardaki önemini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya risk faktörü olması nedeniyle Palivizumab profilaksisi gereksinimi olan prematüre bebekler dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların palivizumab profilaksisine tam uyum sağlama durumlarına göre; demografik özellikleri, maternal ve perinatal risk faktörleri, hastane başvuru sayısı, yoğun bakım ihtiyacı, mekanik ventilasyon, non-invaziv mekanik ventilasyon, serbest oksijen desteği alma süreleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya01 Nisan 2025- 01 Haziran 2025 tarihleri arasında toplam 96 prematüre bebek dahil edildi. Ortalama doğum ağırlığı 1404±635 gram ve gestasyon yaşı 29.6±3.4 haftaydı. Bebeklerin 15 (%15,6)'i gestasyon yaşına göre küçük doğmuştu (SGA). Hastaların 40 (%41,7)'ı en az 1 doz palivizumab profilaksisine uyum göstermediği, 56 (%58,3)'sının palivizumab profilaksisine tam uyum gösterdiği tespit edildi. Uyumsuzluğun nedenleri incelendiğinde alt ve üst solunum yolları enfeksiyonları, palivizumab profilaksi hakkında bilgilendirme eksikliği, maddi yetersizlik, ulaşım zorluğu ve geçirilen cerrahi işlemlerin profilaksi uygulama zamanına denk gelmesi şeklinde belirlendi. RSV sezonunda, palivizumab profilaksisine uyum gösteren hastaların 5 (%9)'i solunum yolu enfeksiyonu sebebiyle hastane yatışı, 17 (%30,4)'sinin ayaktan hastane başvurusu vardı. Profilaksiye tam uyum gösterip hastane yatışı olan hastaların 4 (%7,1)'ü yoğun bakım ihtiyacı ve mekanik ventilatör desteği mevcuttu. Palivizumab profilaksisine tam uyum göstermeyen hastaların 17 (%42,5)'si solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hastane yatışı olup bu hastaların 15 (%37,5)'i yoğun bakım ihtiyacı mevcuttu. 13 (%32,5)'nün mekanik ventilasyon desteği vardı (p <0.05). Sonuç: Yüksek riskli bebeklerde RSV enfeksiyonuna karşı uygulanan palivizumab profilaksisinin doz uyumunun RSV sezonunda hastaneye başvuru sayısını, yoğun bakım gereksinimi ve mekanik ventilatör desteği ihtiyacını azaltmıştır. Bu nedenle palivizumab profilaksisine tam uyum sağlamak önem taşımaktadır
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the reasons for dose non compliance with palivizumab prophylaxis against RSV in at-risk infants, the effects of this non-compliance on hospitalization and mechanical ventilation treatment requirements, and to demonstrate the importance of full-dose prophylaxis on clinical outcomes. Materials and Methods: Premature infants requiring palivizumab prophylaxis due to risk factors were included in this study. Demographic characteristics, maternal and perinatal risk factors, number of hospital admissions, need for intensive care, duration of mechanical ventilation, non-invasive mechanical ventilation, and duration of free oxygen supplementation were evaluated based on the patients' full compliance with palivizumab prophylaxis. Results: A total of 96 premature infants were included in the study between April 1, 2025, and June 1, 2025. The mean birth weight was 1404±635 grams, and the gestational age was 29.6±3.4 weeks. Fifteen (15.6%) of the infants were born small for gestational age (SGA). Forty (41.7%) of the patients were non-compliant with at least one dose of palivizumab prophylaxis, while 56 (58.3%) were fully compliant. Reasons for non-compliance were identified as lower and upper respiratory tract infections, lack of information about palivizumab prophylaxis, financial difficulties, transportation difficulties, and surgical procedures coinciding with the time of prophylaxis administration. During the RSV season, 5 (9%) of patients compliant with palivizumab prophylaxis were hospitalized due to respiratory tract infections, and 17 (30.4%) were admitted as outpatients. Of the patients fully compliant with prophylaxis and hospitalized, 4 (7.1%) required intensive care and required mechanical ventilation. Of the patients not fully compliant with palivizumab prophylaxis, 17 (42.5%) were hospitalized due to respiratory tract infections, and 15 (37.5%) of these patients required intensive care. Thirteen (32.5%) required mechanical ventilation (p <0.05). Conclusion: Dosage compliance with palivizumab prophylaxis against RSV infection in high-risk infants reduced the number of hospital admissions, intensive care unit requirements, and mechanical ventilator support during the RSV season.Therefore, full compliance with palivizumab prophylaxis is crucial.