Ankara ili EUNIS habitat tipleri
EUNIS habitat types of Ankara province
- Tez No: 990926
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AYTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Ankara ili EUNIS habitatlarının belirlenmesi, tanımlanması, sınıflandırılması ve haritalanması amaçlanmıştır. Çalışma ile ayrıca, Türkiye'nin ekolojik karakteristiği ve biyolojik çeşitlilik dinamikleriyle uyumlu, ülke genelinde model oluşturabilecek sistematik bir habitat belirleme ve haritalama metodolojisinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında; habitatlar, habitat sınıflandırmaları, habitatlara yönelik tehditler ve EUNIS sistemine ilişkin genel bilgiler verilmiş, Türkiye'de yürütülen ilgili çalışmalar irdelenmiştir. Ayrıca, çalışma alanı olan Ankara ilinin ekolojik yapısı, iklimi, nüfusu ve tarihsel gelişimi gibi genel özellikleri incelenerek mevcut durum ortaya konulmuştur. Araştırma kapsamında, 2024 yılı vejetasyon döneminde gerçekleştirilen arazi çalışmalarından elde edilen floristik ve ekolojik veriler, literatür verileri ve topoğrafik haritalar, orman meşçere haritaları, CORINE, uydu görüntüleri gibi çok kaynaklı veri setleri, coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla analiz edilerek bütünleştirilmiştir. Yapılan çalışma neticesinde; il sınırları içerisinde 97'si EUNIS sisteminde tanımlı olan ve 36'sı henüz tanımlanmamış, toplam 133 habitat tipi tespit edilmiştir. Belirlenen habitatların 7'si 2. seviye, 70'i 3. seviye, 39'u 4. seviye, 14'ü 5. seviye ve 3'ü 6. seviyedir. Tespit edilen habitatların, IUCN Habitatların Kırmızı Listesi kapsamında tehlike kategorileri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda ortaya konulan metodoloji ve güncel veri setinin, hem mekânsal planlama süreçlerinde hem de doğa koruma stratejilerinin geliştirilmesinde ve doğa koruma önceliklerinin belirlenmesinde önemli bir bilimsel altlık teşkil edeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine, identify, classify, and map the EUNIS habitats of Ankara province. Additionally, it seeks to develop a systematic habitat determination and mapping methodology tailored to Türkiye's ecological characteristics and biodiversity dynamics, which could serve as a nationwide model. Within the scope of the study, general information on habitats, habitat classifications, threats to habitats, and the EUNIS system was provided, along with a review of relevant research conducted in Türkiye. Furthermore, the current status of Ankara province, the study area, was examined by analyzing its general characteristics such as ecological structure, climate, population, and historical development. Floristic and ecological data obtained from field studies conducted during the 2024 vegetation period, along with literature data and multi-source datasets such as topographic maps, forest stand maps, CORINE, and satellite images, were analyzed and integrated using geographic information systems. As a result, a total of 133 habitat types were identified within the provincial borders, of which 97 are defined in the EUNIS system and 36 are not yet defined. Among the identified habitats, 7 correspond to level 2, 70 to level 3, 39 to level 4, 14 to level 5, and 3 to level 6. Additionally, the threat categories for the identified habitats have been determined according to the IUCN Red List of Habitats. The methodology and updated dataset presented in this study are expected to provide a significant scientific basis for spatial planning processes, the development of nature conservation strategies, and the prioritization of conservation efforts.