Suç ve mekân ilişkisine coğrafi bir yaklaşım: Yalova ili örneği (Bingöl'le karşılaştırmalı)
A geographical approach to the relationship between crime and space: The case of Yalova province (Compare with Bingöl province)
- Tez No: 990992
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
Özet
“Suç ve Mekân İlişkisine Coğrafi Bir Yaklaşım: Yalova İli Örneği (Bingöl'le Karşılaştırmalı)”başlıklı bu doktora tezinde, suç olgusu insan–mekân ilişkisi çerçevesinde ele alınarak mekânsal ve zamansal boyutlarıyla incelenmiştir. Çalışma, suçun yalnızca hukuki bir olgu olmadığı; sosyal, ekonomik, kültürel ve çevresel koşullarla yakından ilişkili olduğu varsayımına dayanmaktadır. Bu bağlamda suçun ortaya çıktığı mekânın fiziki ve beşerî özellikleri, suçun oluşumu ve dağılımı açısından değerlendirilmiştir. Bireysel nitelikteki psikolojik ve kişisel etmenler, suç coğrafyasının araştırma alanı dışında kaldığı için bu çalışmada ele alınmamıştır. Tezin kuramsal çerçevesinde, suçun mekânsallığını esas alan kuramsal yaklaşımlar irdelenmiş; suç, fail ve mağdur arasındaki ilişkinin yer ve zaman bağlamındaki değişkenliği tartışılmıştır. Araştırmanın temel çalışma alanını Marmara Bölgesi'nde yer alan Yalova ili oluştururken, karşılaştırmalı analiz amacıyla Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Bingöl ili incelenmiştir. Çalışmada karşılaştırmalı analiz, doküman analizi ve nitel yöntemler birlikte kullanılmış; Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü ve TÜİK verileri CBS aracılığıyla analiz edilerek harita, tablo, grafik ve fotoğraflarla desteklenmiştir. Suç bağımlı değişken olarak ele alınmış; coğrafi konum, arazi kullanımı, yerleşme özellikleri, iklim, nüfus özellikleri, doğal-beşeri afetler, nüfus hareketleri (göç) ve işsizlik bağımsız değişkenler olarak değerlendirilmiştir. Bu çerçevede suçun yalnızca bireysel değil; aynı zamanda mekâna özgü ve sistematik dinamiklerle şekillendiği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, Yalova'da şehirleşme, sanayi, göç ve ekonomik hareketliliğin suçun mekânsal yoğunlaşmasında belirleyici olduğunu; Bingöl'de ise fiziki coğrafya, kırsal yapı ve geleneksel sosyal kontrol mekanizmalarının suç oranlarını sınırladığını göstermektedir. Suç oranlarında 15 yıllık ortalamalar dikkate alındığında, Yalova ilinde Merkez, Altınova ve Termal ilçelerinde; Bingöl ilinde ise Kiğı, Genç, Adaklı, Karlıova ve Merkez ilçelerinde yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Çalışma, suç coğrafyasının kamu güvenliği politikaları ve mekân temelli önleyici stratejiler açısından önemli bir analiz aracı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this doctoral dissertation entitled“A Geographical Approach to the Relationship Between Crime and Space: The Case of Yalova Province (Compare with Bingöl Province)”, examines crime within the human–space relationship through its spatial and temporal dimensions. The study is based on the assumption that crime is not merely a legal phenomenon, but is closely related to social, economic, cultural, and environmental conditions. Accordingly, the physical and human characteristics of places where crime occurs are evaluated in terms of crime formation and distribution. Individual psychological and personal factors are excluded, as they fall outside the scope of crime geography. The theoretical framework focuses on spatial approaches to crime and discusses the relationship between crime, offender, and victim in terms of place and time. Yalova Province in the Marmara Region constitutes the main study area, while Bingöl Province in the Eastern Anatolia Region is included for comparative analysis. The study combines comparative analysis, document analysis, and qualitative methods. Data from the General Directorate of Criminal Records and Statistics and TUIK were analyzed using GIS and supported by maps, tables, and graphs. Crime is treated as the dependent variable, while geographical location, land use, settlement characteristics, climate, population features, natural and human-induced disasters, migration, and unemployment are considered independent variables. The findings indicate that crime is shaped not only by individual factors but also by place-specific and systematic dynamics. Results show that in Yalova, urbanization, industry, migration, and economic activity drive the spatial concentration of crime, whereas in Bingöl, physical geography, rural structure, and traditional social control mechanisms constrain crime rates. Based on 15-year averages, crime is concentrated in the Central, Altınova, and Termal districts of Yalova, and in the Kiğı, Genç, Adaklı, Karlıova, and Central districts of Bingöl. The study highlights crime geography as a key analytical tool for public security policies and place-based preventive strategies.