Çocuğa yönelik içeriklerde çocuk temsili: TRT ve BBC karşılaştırması
Representation of children on children's content: Comparison of TRT and BBC
- Tez No: 991008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
Özet
Tarih boyunca çocuk, yetişkin iradesi ve müdahalesi ile yeni bir yetişkin adayı olarak görülmüş, bizatihi kendine ait bir dönem ve kendine mahsus bir kişilikten uzak değerlendirilmiştir. Anlatılara yansıyan çocuğun da bir çocuk olmaktan öte, duygu ve tavır temsili olarak kendine yer bulmuş olması gerçeği günümüzde dahi değişmemiştir. Özellikle çocuğa yönelik içeriklerde hemen her karakterin ve metaforun temsiliyeti detaylandırılmış ve akademik alanda da incelenmişse de çocuğa çocuğun ve çocukluğun sunumu hususu eksik bırakılmış, yetişkin gözü etkisinden kurtulamamıştır. Oysa çocuk, kendini göremediği bir yapının kendisine yönelik iletilerini sahiplenmekte de güçlük çekecektir. Tarih boyunca çocuk içeriklerinin çocuğa bakışı, günümüz medyası üzerinden bir değerlendirmeye tabi tutulduğunda, çocuğa doğru ve toplumun kabul ettiği yerden seslenmeyi, kendi toplumsal oluşumunu çocuğa verdiği mesajlar üzerinden kurmayı hedefleyen yapılar olarak, devlet kanallarının çocuk içerikleri üzerinden bir incelemenin önemi ortaya çıkmaktadır. İlk çocuk kanalı olan BBC Kids ile Türkiye'nin ilk çocuk devlet kanalı olan TRT Çocuk çizgi filmleri arasında yapılacak göstergebilimsel bir analiz ile bilhassa kamusal algıda çocuk sunumunu ve çocuğun kendine ne olarak yer bulduğunu görmek bu tezin amacıdır. Görsel medyada çocuk temsillerine yönelik Türkiye'de çok az çalışma yapılmış, bu çalışmalar da salt çocuğa yönelik içeriklerden ziyade dizi, reklam gibi öncelikle yetişkinleri hedef alan içerikler düzeyinde olmuştur. Bu bağlamda hedeflemekte olduğumuz tez, çocuğa yönelik kurulmuş olan ve kamusal yayın olması niteliği ile çocuğu yetiştirmeye yönelik edimi bulunan kanalların çocuk inşasındaki yönelimini çocuk temsili üzerinden okuyabilmektir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the child has been seen as a new adult candidate with the will and intervention of the adult, and has been evaluated far from his own personality and his period. The fact that the child, which is reflected in the narratives, has found a place as a representation of emotion and attitude rather than being a child has not changed even today. Especially, in the kids content, even though the representation of almost every character and metaphor is detailed and examined in the academic field, the presentation of the child and childhood to the child was left incomplete and it could not escape the effect of the adult gaze. However, the child will have difficulty in adopting the messages directed to him by a structure he cannot see himself. When the view of the child content to the child throughout history is subjected to an evaluation through today's media, addressing the child from the right and accepted way by the society, as structures aiming to establish its own social formation through the messages given to child, emerges the importance of the evaluation of the state channels on the basis of the child content. The purpose of this thesis is about the presentation of child in especially public perception and seeing the child's self what the place, with the semiotic analysis between the cartoons of BBC kids which is first child channel and cartoons of TRT Çocuk which is first child channel of Turkey. In Turkey, there are very few studies about the presentation of child. Also, these studies examine the contents aimed at adults such as tv series, advertisements rather than just about the contents aimed at child. The thesis which aimed at this context is the analysis of the representation of child via the orientation of channels which established for the child and having legibility to raise a child due to being public broadcast in building a child.