Kentsel yaşam kalitesi: Nazilli örneği
Urban quality of life: The case of Nazilli
- Tez No: 991011
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL DEMİRKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler ve Kent Politikaları Bilim Dalı
Özet
Kentsel yaşam kalitesi, kentlilerin ihtiyaç ve sorunlarına çevre ve kent standartları bakımından efektif çözümler sunulmasıyla ilgili bir kavram olarak nitelendirilmektedir. Yaşam kalitesinin yüksek olduğu kentler yaşanabilir ve sağlıklı olarak kabul edilmekle beraber bu şartların sağlanmasında ilk sorumlulardan biri temel yerel yönetim birimi olarak kabul edilen belediyelerdir. Bu çalışmada öncelikle kentsel yaşam kalitesinin tanımı, önemi ve kriterleri ele alınmakta, sonrasında kentsel yaşam kalitesinin ulusal ve uluslararası ölçekte yasal belgelerde ve uygulamalarda yer aldığı statü ve buna bağlı olarak kentsel yaşam kalitesinin uluslararası kuruluşlar tarafından algılanma biçimi irdelenmektedir. Çalışmada belediyelerin kentsel yaşam kalitesine yönelik etkileri, Aydın iline bağlı Nazilli ilçesi örneği ile analiz edilmiştir. Kentsel yaşam kalitesi göstergeleri belediye hizmetleri kapsamında değerlendirilirken, bulgular ile kentsel yaşam kalitesinin geliştirilmesine ilişkin öneriler getirilmiştir. Kentsel yaşam kalitesinin kente ilişkin bir kavram olmasından ziyade; kentin gelişim ve sürdürülebilirlik hedeflerine yönelik itici bir güç olarak, çağdaş yerel yönetimler anlayışıyla belediyelere yönelik bir çözüm anlayışının ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban quality of life is considered to be a concept related to providing effective solutions to the needs and problems of urban residents in terms of environmental and urban standards. Cities with a high quality of life are considered liveable and healthy, and one of the first responsible parties for ensuring these conditions is the municipalities, which are considered as the primary local administrative unit. In this study, firstly, the definition, importance and criteria of urban quality of life are addressed, and then the status of urban quality of life in national and international legal documents and practices, and accordingly, the way urban quality of life is perceived by international organizations are examined. The effects of municipalities on urban quality of life are analyzed with the example of Nazilli district of Aydın province. The findings evaluated within the scope of municipal services in terms of urban quality of life indicators have brought suggestions for improving urban quality of life. It is aimed to put forward a solution approach for municipalities within the scope of contemporary local governments understanding as a driving force for the development and sustainability goals of the city rather than urban quality of life being a concept related to the city.