Okul yöneticilerinin mesleki başarısızlıklarından öğrenme deneyimleri: Bir olgubilim çalışması
School administrators' learning experiences from professional failures: A phenomenological study
- Tez No: 991018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, okul yöneticilerinin mesleki yaşamlarında karşılaştıkları mesleki başarısızlık deneyimlerinden nasıl dersler çıkardıklarını ve bu deneyimlerin onların liderlik becerileri, karar alma süreçleri ve mesleki gelişimlerine nasıl yansıdığını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Başarısızlık, eğitim kurumlarında genellikle olumsuz bir durum olarak algılanmış; ancak bireysel ve kurumsal öğrenme açısından önemli bir fırsat alanı sunduğu göz ardı edilmiştir. Başarısızlık deneyimlerinin bireysel gelişimi, örgütsel dönüşümü ve okul kültürünü etkileyen bir öğrenme süreci olarak değerlendirilmesi gerektiği düşünülmüştür.Araştırma, nitel araştırma yöntemine dayalı olarak desenlenmiş ve fenomenolojik yaklaşım benimsenmiştir. Katılımcıların yaşadıkları başarısızlık deneyimlerini nasıl algıladıkları, bu deneyimlere ne tür anlamlar yükledikleri ve bunlardan ne şekilde öğrendikleri, yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla derinlemesine incelenmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi yoluyla çözümlenmiş; kodlar, kategoriler ve temalar aracılığıyla anlamlı bir bütün oluşturulmuştur. Kodlama süreci yansıtıcı notlarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine how school administrators draw lessons from the professional failure experiences they encounter in their professional lives and how these experiences are reflected in their leadership skills, decision-making processes, and professional development. Failure has generally been perceived as a negative phenomenon in educational institutions; however, its potential as a significant opportunity for individual and organizational learning has often been overlooked. In this study, failure experiences are considered as a learning process that influences individual development, organizational transformation, and school culture. The research was designed within the framework of qualitative research methodology and adopted a phenomenological approach. How participants perceive their failure experiences, the meanings they attribute to these experiences, and the ways in which they learn from them were examined in depth through semi-structured interviews. The data obtained from the interviews were analyzed using content analysis, and a meaningful whole was constructed through codes, categories, and themes. The coding process was supported by reflective notes.