Küresel süreçte sağlık hakkı, pandemiler ve dayanışma: COVİD-19 deneyimi
The right to health, pandemics and solidarity in the context of global processes: The COVID-19 experience
- Tez No: 991027
- Danışmanlar: PROF. DR. BİHTERİN DİNÇKOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Küreselleşmenin sağlık üzerinde birçok etkisi vardır. Kuşkusuz bu etkilerden en önemlisi hastalıkların küresel düzeyde yayılabilmesi ve etkili olabilmesidir. Bugün birçok hastalık küresel sağlık sorunu olarak nitelendirilebilmektedir. Bu gerekçeyle günümüzde sağlık ve sağlığın temel belirleyicilerine ilişkin temel sorunlar küreseldir. Küreselleşmenin bir diğer etkisiyse neoliberal ekonomi politikalarının başta sağlık hizmetleri olmak üzere kamu hizmetlerini piyasaya açmasıdır. Kamusal hizmetlerinin piyasaya açılmasıyla sağlık hizmetleri özelleşmiş ve sağlık hizmetlerinin ticarileşmesi yaşanmıştır. Bu durum sağlık eşitsizliklerini arttırarak sağlık hakkı ihlallerine sebebiyet verir hale gelmiştir. Bu çalışmada küreselleşmenin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini gidermek üzere sağlık hakkının etkinleştirilmesi ve güçlendirilmesi gerektiği önermesi ele alınmıştır. Sağlık hakkına dayanan ulusal ve küresel politikalar sayesinde küresel sağlık problemlerine ve sağlık eşitsizliklerine çözüm üretilebilmesi mümkün hale gelecektir. Bu gerekçeyle ilk bölümde sağlık hakkının kavramsal gelişimi, küreselleşme sürecinin sosyal devlete ve sağlık hakkına etkileri ile sağlık hakkının uluslararası alanda kabulü ve korunması ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Covid-19 deneyiminin etkisiyle gelişen ve sağlık hakkının ulusal ve küresel düzeyde etkinleştirilmesini amaçlayan teorik yaklaşımlar ile DSÖ bünyesinde oluşturulan mekanizmalara yer verilmiştir. İkinci bölümün son başlığında Covid-19 pandemisi deneyiminden hareketle Türkiye'de pandemiler bağlamında sağlık hakkı incelenmiştir. Bu kapsamda Covid-19 pandemisi sonrası Türkiye'de sağlık hakkının güçlendirilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Globalisation has numerous effects on health. Undoubtedly, the most significant of these effects is the ability of diseases to spread and have an impact on a global scale. Today, many diseases can be classified as global health problems. For this reason, fundamental issues relating to health and its key determinants are now global in nature. Another effect of globalisation is the opening up of public services, particularly health services, to the market through neoliberal economic policies. With the opening up of public services to the market, health services have been privatised and commercialised. This situation has led to increased health inequalities and violations of the right to health. This study proposes that the right to health must be activated and strengthened in order to counteract the negative effects of globalisation on health. National and global policies based on the right to health will make it possible to find solutions to global health problems and health inequalities. For this reason, the first section examines the conceptual development of the right to health, the effects of the globalisation process on the welfare state and the right to health, and the acceptance and protection of the right to health at the international level. The second chapter focuses on theoretical approaches that have emerged in the wake of the Covid-19 experience and aim to activate the right to health at the national and global levels, as well as the mechanisms established within the WHO. The final section of the second chapter addresses the Covid-19 pandemic. Drawing upon the COVID-19 pandemic experience, the concluding subsection of Chapter 2 analyzes the right to health in Turkey through the lens of global pandemics. Furthermore, it offers strategic recommendations aimed at bolstering the right to health in the post-COVID-19 era.