Kur'an'daki genel ifadelerin metin içi bağlamla tahsisi
Allocation of general word in the Quran with the internal context
- Tez No: 991028
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SÜLÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sözle kastedilen anlamın belirlenmesinde başvurulan veriler arasında bağlamın konumunu ve işlevini, özellikle Kur'ân tefsiri bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Sözlük, gramer ve bağlam gibi unsurlar, sözün anlamlandırılmasında birlikte kullanılan temel verilerdir. Kastedilen anlam, bu verilerin ayrı ayrı değil, bütüncül bir biçimde değerlendirmesiyle tespit edilmektedir. Gramer ve sözlük verileri büyük ölçüde sabit; bağlam ise değişken olduğu için, bağlam nispeten yoruma fazlasıyla açık bir veri olarak algılanabilmektedir. Bu çalışma ise bağlamın keyfî değil, büyük ölçüde öngörülebilir ve denetlenebilir bir veri olduğu savunulmaktadır. Araştırma, kapsam itibarıyla metin bağlamı ve Kur'ân'daki genel ifadelerle sınırlandırılmıştır. Aslen bir hitap olan ve dış bağlam bilgisine yoğun biçimde ihtiyaç duyduğu düşünülen Kur'ân'ın anlaşılmasında, metin bağlamının güvenilir bir veri sunduğu ileri sürülmektedir. Bu doğrultuda tefsirde muteber kabul edilen diğer delillerle metin bağlamı mukayeseli olarak ele alınmış; bağlamın tefsirde öznel algılanmasına yol açan sebepler analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında incelenen örneklerin büyük çoğunluğunda, müfessirlerin büyük bir kısmının bağlamın işaret ettiği anlamı tercih ettiği tespit edilmiştir. Bu bulgudan hareketle, metin bağlamının tefsirde öznel tercihlere indirgenemeyecek ölçüde nesnel bir veri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Böylece bağlamın, Kur'ân'ın anlaşılmasında tali değil, merkezi bir yorum verisi olduğu temellendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the position and function of context among the data used to determine the meaning intended by an utterance, with particular focus on Qur'anic exegesis. Lexical, grammatical, and contextual elements constitute the fundamental sources employed together in the process of meaning-making. The intended meaning is identified not through the isolated consideration of these elements, but through their holistic evaluation. While lexical and grammatical data are largely stable, context is variable, which has led to its perception as a data source that is highly open to interpretation. This study, however, argues that context is not arbitrary but is largely predictable and subject to methodological control. The scope of the research is limited to textual context and general expressions in the Qur'an. Although the Qur'an is essentially a form of address and is often considered to require extensive extra-textual contextual information for its proper understanding, this study contends that textual context itself provides reliable interpretive data. In this regard, textual context is examined comparatively with other sources deemed authoritative in Qur'anic exegesis, and the factors contributing to the perception of context as subjective in tafsīr are analyzed. An examination of the selected cases reveals that, in the majority of instances, most exegetes prefer the meaning indicated by the context. Based on this finding, the study concludes that textual context constitutes an objective interpretive datum that cannot be reduced to subjective preference. Accordingly, it is demonstrated that context represents not a peripheral but a central interpretive source in the understanding of the Qur'an.