Depolanmış ürün zararlısı Plodia interpunctella (Hübner) (Lepidoptera: Pyralidae)'nın mücadelesinde yüksek ve düşük sıcaklık uygulamaları üzerinde araştırmalar
Researches on high and low temperature applications in the control of Plodia interpunctella (Hübner) (Lepidoptera: Pyralidae)
- Tez No: 991085
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRAY FERİZLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Plodia interpunctella (Hübner, 1813) (Lepidoptera:Pyralidae) 'nın mücadelesinde düşük ve yüksek sıcaklık uygulamasının etkinliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Böceklerin farklı biyolojik dönemleri, farklı sıcaklıklarda 0 (kontrol), 1, 3, 6, 9, 12, 24, 48 ve 168 saat olarak farklı uygulama sürelerince maruz bırakılmıştır. Çalışmada uygulama süresinin ardından ölüm oranları belirlenmiştir. Düşük sıcaklık uygulaması kapsamında böceklerin yaşam faaliyetleri için oldukça düşük bir sıcaklık olan -18 ˚C 'de 1 saatte tüm evrelerde %100 ölüm gerçekleşirken, denemede kullanılan diğer bir düşük sıcaklık değeri olan -15 ˚C'de mutlak ölüme böceğin tüm evrelerinde 3 saatte ulaşılmıştır. -10 ˚C de Plodia interpunctella'nın tüm gelişme evrelerinde %100 ölüme 6 saatte ulaşılmıştır. -5 ˚C sıcaklıkta sıcaklık değerinin artmasıyla birlikte ergin evresinde 1 saate görülen mutlak ölüm tüm evrelerde 12 saatte gerçekleşmiştir. Sıcaklık değeri düştükçe, %100 ölümün gerçekleşme süresi artmış; 0 ve 5 ˚C uygulamalarında en uzun uygulama süresi olan 168 saatte dahi mutlak ölümün ergin evresi hariç gerçekleşmediği belirlenmiştir. Yüksek sıcaklıklarda ise mutlak ölüm daha kısa sürelerde gerçekleşmiştir. 45 ˚C ve üzeri sıcaklıklarda mutlak ölüm 1 saatte gerçekleşmiştir. Sonuç olarak, düşük sıcaklıklardan -18, -15 ve -10 oC ile yüksek sıcaklık olarak 45, 50 ve 55 oC'nin ürün kalitesini etkilemediği sürece P. interpunctella 'nın tüm evrelerinde kabul edilebilir sürelerde mücadele amacıyla kullanılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effectiveness of low and high temperature applications in the control of Plodia interpunctella (Hübner, 1813) (Lepidoptera:Pyralidae). Beetles at different biological stages were exposed to various temperatures (0 [control], 1, 3, 6, 9, 12, 24, 48 and 168 hours) at different time intervals. After the exposure period, mortality rates were determined. When subjected to low temperatures, the survival of beetles significantly decreased. At -18 ˚C, 100% mortality was achieved within 1 hour in all stages, while at another low temperature used in the experiment, -15 ˚C, the minimum time required to reach 100% mortality was 3 hours. At -10 ˚C, the time needed to achieve 100% mortality in all developmental stages of Plodia interpunctella was also 6 hours. At -5 ˚C, as the exposure time increased, adult mortality was first observed, followed by other stages; 100% mortality was reached at 12 hours. As the temperature increased from 0 to 5 ˚C, the time required for 100% mortality also increased, and complete mortality could not be achieved in all stage except adult. At high temperatures, 100% mortality was achieved in shorter durations. At temperatures 45 ˚C and above, 100% mortality occurred within 1 hour. These results demonstrated that exposure to low temperatures of -18, -15, and -10 ˚C and high temperatures of 45, 50, and 55 ˚C could be used for effective control of Plodia interpunctella in all life stages within acceptable exposure time.