Yerel diatom toprağın toz ve suda ıslanabilir toz formülasyonlarının farklı tahıl çeşitleri üzerinde Plodia interpunctella (Hübner) (Lepidoptera: Pyralidae) larvalarına karşı insektisidal etkisi
The insecticidal effect of local diatomaceous earth powder and wettable powdwer formulations on Plodia interpunctella (Hübner) (Lepidoptera: Pyralidae) larvae in different grain products
  1. Tez No: 956675
  2. Yazar: MEHMET ONUR HİLALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARDA IŞIKBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de elde edilen yerel kaynaklı iki farklı diatom formülasyonu (DE-3 ve WP-2), buğday (Triticum aestivum L.) ve mısır (Zea mays L.) ortamlarında depolanmış ürün zararlısı Plodia interpunctella (Hübner) (Lepidoptera: Pyralidae)'nın üçüncü dönem larvalarına karşı insektisidal etkinlik açısından değerlendirilmiştir. Her iki formülasyonun hem toz (150, 300, 600, 900 ppm) hem de suda ıslanabilir toz (300, 600, 900, 1200 ppm) formülayonları biyolojik testlere tabi tutulmuştur. Uygulamalar, kontrollü laboratuvar koşullarında (25 ± 1 °C sıcaklık, %65 ± 5 bağıl nem, karanlık ortam) gerçekleştirilmiş ve larva ölümleri uygulamadan 24, 72, 120 ve 168 saat sonra kaydedilmiştir. Biyolojik testlerden elde edilen sonuçlar, larva ölüm oranlarının hem formülasyon tipi, hem uygulama konsantrasyonu hem de ürün ortamına göre anlamlı şekilde değiştiğini ortaya koymuştur. Toz uygulamalarda, erken dönemde (24 ve 72. saat) yüksek ölüm gözlenmiş; sulu uygulamalarda ise etki daha geç ortaya çıkmakla birlikte 120 saatten sonra maksimum seviyelere ulaşmıştır. En yüksek ölüm oranı, 1200 ppm DE-3 sulu formülasyonu ile buğday ortamında %98.6 olarak saptanmıştır. WP-2 uygulamasında aynı koşulda %91.4 etki göstermiştir. Toz uygulamada ise 900 ppm DE-3 formülasyonu buğdayda %92.3 ve mısırda %85.7 ile yüksek etkinlik ortaya koymuştur. Toz uygulamalarda, düşük ve orta konsantrasyonlarda formülasyon tipi (WP-2 vs. DE-3) arasında anlamlı farklar saptanmış; yüksek konsantrasyonlarda ise bu farklar ortadan kalkmıştır. Genel olarak değerlendirildiğinde, sulu uygulamaların ise toz uygulamalara göre daha geç etki gösterdiği, ancak yeterli süre ve konsantrasyonda benzer ölüm oranlarına ulaştığı görülmüştür. DE-3 formülasyonu, WP-2'ye kıyasla hem toz hem sulu uygulamalarda daha yüksek etkinlik sergilemiştir. Ayrıca, buğday ortamında mısıra oranla tüm konsantrasyon seviyelerinde daha yüksek ölüm değerleri elde edilmiştir. Elde edilen veriler, yerel kaynaklı DE-3 toz formülasyonunun özellikle 600 ila 900 ppm konsantrasyonlarda toz ve sulu uygulamalarda P. interpunctella'ya karşı etkili bir doğal insektisit alternatifi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, two local diatomaceous earth (DE) formulations (DE-3 and WP-2) were evaluated for their insecticidal efficacy against third-instar larvae of the stored-product pest, Plodia interpunctella (Hübner) (Lepidoptera: Pyralidae) on wheat (Triticum aestivum L.) and maize (Zea mays L.) grains. Both powder (150, 300, 600, and 900 ppm) and water-wettable powder formulations (300, 600, 900, and 1200 ppm) of each DE type were subjected to biological tests. Applications were conducted under controlled laboratory conditions (25 ± 1 °C, 65 ± 5% relative humidity, fully darkness), and larval mortality was recorded at 24, 72, 120, and 168 hours post-treatment. The results of the biological tests revealed that larval mortality significantly varied depending on the formulation type, application concentration, and commodity type. Powder formulations exhibited higher mortality in the early periods (24 and 72 hours), whereas aqueous formulations showed delayed but cumulative effects, achieving maximum mortality levels after 120 hours. The highest mortality rate was recorded with the DE-3 wettable powder formulation at 1200 ppm on wheat, reaching 98.6%. Under the same conditions, the WP-2 formulation achieved a 91.4% mortality rate. In powder applications, 900 ppm DE-3 caused 92.3% mortality on wheat and 85.7% on maize. Notably, significant differences were observed between formulations at lower (150 and 300 ppm) and intermediate concentrations (600 ppm), while these differences diminished at higher concentrations (900 and 1200 ppm). Overall, aqueous applications were slower in action than powder applications, yet capable of achieving similar mortality when sufficient concentration and exposure duration were applied. DE-3 demonstrated higher efficacy compared to WP-2 in both application methods. Additionally, wheat provided a more favorable environment than maize, with consistently higher mortality across all concentrations. The findings suggest that the locally produced DE-3, especially at 600–900 ppm in both powder and aqueous forms, is a promising natural insecticide alternative for managing P. interpunctella larvae in stored grain environments.