Investigations on vinegar clarification process using bentonite
Bentonit kullanılarak sirke durultma prosesi üzerine araştırmalar
- Tez No: 991086
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ŞEBNEM HARSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Endüstriyel boyutta üretimi gerçekleşen sirke örneklerine (elma) bentonit ile berraklaştırma işlemi beş farklı dozda (C1: düşük, C2: düşük-orta, C3: orta, C4: yüksek ve C5: çok yüksek) bentonit ile uygulanmıştır. Berraklaştırma işlemi sonrasında nihai üründe, pH, renk, bulanıklık, protein ve fenolik madde analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, bentonit ile berraklaştırma işlemi sirke için etkili bir yöntem olduğunu göstermiştir. Orta-yüksek, yüksek ve çok-yüksek bentonit uygulamalarında sirkede en düşük bulanıklık değerleri elde edilmiştir. Protein değerlerindeki en düşük değer ise C4 ve C5 gruplarında yani yüksek ve çok yüksek gruplarda rapor edildi. Bu bulgular sirkedeki askıda katı maddelerin bentonit tarafından adsorbe edilerek, bulanıklığın giderilebileceğini göstermektedir. Ayrıca C4 ve C5 miktarlı bentonit uygulamalarında bile bulanıklık gideriminin sınırlı olduğu ve dalgalanmaların mevcut olabileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bentonite clarification was applied to vinegar samples (apple) produced at an industrial scale using bentonite at five different concentrations (C1: low, C2: low-medium, C3: medium, C4: high, and C5: very high). Following the clarification process, pH, color, turbidity, protein, and phenolic content analyses were performed on the final product. The results showed that bentonite clarification is an effective method for vinegar. The lowest turbidity values were obtained in the medium-high, high, and very-high bentonite applications. The lowest protein values were reported in the C4 and C5 groups, i.e., the high and very high groups. These findings indicate that bentonite can adsorb suspended solids in vinegar, eliminating turbidity. Furthermore, it was observed that turbidity removal was limited, and fluctuations were possible even in bentonite applications with C4 and C5 amounts. When comparing apple and grape vinegars, apple vinegar responded more quickly to the clarification process. Consequently, bentonite is an effective, natural, and economical clarifying agent for vinegar production, achieving clarity without the use of additives.