Halk oyunları öğreniminde sinyal ilkesine göre tasarlanmış video içeriklerinin performansa etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of video content designed according to signal principles on performance in folk dance learning
- Tez No: 991104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÖKÇE BİLGİÇ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Video içeriklerinin görselliği ve tekrarlanabilirliği desteklemesi öğrenme süreçlerini daha esnek ve erişilebilir hale getirmektedir. Öte yandan, video içeriklerinin çoklu ortam materyalleri tasarım ilkeleriyle uyumlu şekilde geliştirilmesi de bu içeriklerin etkisini artırmaktadır. Mayer, çoklu ortam öğrenme ilkeleriyle, bilginin görsel ve işitsel unsurların birlikte ve dengeli biçimde sunulmasının öğrencilerin öğrenme başarısını ve anlamlandırma düzeyini artırdığını ifade etmektedir. Dans ve halk oyunları öğreniminde video içeriklerinin kullanımı ile ilgili yapılan çalışmalar incelendiğinde ise, özellikle Mayer'in çoklu ortam öğrenme ilkeleriyle video içeriklerinin ilişkilendirildiği araştırmalara literatürde yeterince yer verilmediği görülmektedir. Bu çalışma Sinyal ilkesine göre tasarlanmış video içeriklerinin halk oyunları öğreniminde kullanılmasının öğrencilerin dans performansına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın araştırma deseni karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı sıralı desendir. Nicel kısımda son test kontrol gruplu deneysel desen uygulanırken nitel kısımda durum çalışması uygulanmıştır. Çalışma dört haftalık süreçte gerçekleşmiştir. Çalışma grubu kırk ilkokul öğrencisinden oluşturulmuştur. Çalışma grubunu oluşturan öğrencilerin belirlenmesinde Samsun yöresine ait oyunların öğretildiği bir kurs sürecinin olması ve öğrencilerin araştırma için seçilen oyunu daha önce öğrenmemiş olması temel kriterler olarak belirlenmiştir. Çalışmanın nicel verileri dansçı değerlendirme formu ve nitel verileri yarı-yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Çalışmanın nicel bulguları, farklı türde işaretlemeler içeren deney grubu videoları (sadece görsel, sadece işitsel, görsel+ işitsel) ve işaretleme içermeyen kontrol grubu videolarının öğrencilerin dans performansı üzerinde farklı etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Nitel bulgular ise, işaretlemeler içeren videolarla çalışan öğrencilerin öğrenme sürecini daha kolay ve etkili bulduklarını, bu durumun performanslarına olumlu yansıdığını göstermektedir. Elde edilen sonuçlar hem görsel hem de işitsel işaretlemelerin bulunduğu videolarla çalışan deney grubunun, diğer gruplara kıyasla daha yüksek performans sergilediğini göstermektedir. Genel olarak, halk oyunları öğreniminde sinyal ilkesine göre işaretlemelerle zenginleştirilmiş videoların öğrencilerin halk oyunu öğrenme performansını artırmada etkili olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The visual structure and repeatability of video content make learning processes more flexible and accessible. In addition, developing video content in line with multimedia instructional design principles increases its effectiveness. Mayer states that presenting information through a balanced combination of visual and auditory elements improves students' learning achievement and level of understanding. When studies on the use of video content in dance and folk dance education are examined, it is seen that research directly relating video content to Mayer's multimedia learning principles is limited in the literature. This study aims to examine the effect of video content designed according to the signaling principle on students' dance performance in folk dance learning. The research was conducted using an explanatory sequential mixed-method design. In the quantitative phase, a post-test control group experimental design was applied, while a case study method was used in the qualitative phase. The study was carried out over a four-week period. The study group consisted of forty primary school students. The main criteria for selecting the students were their participation in a course teaching folk dances from the Samsun region and the fact that they had not previously learned the selected dance. Quantitative data were collected using a dancer evaluation form, and qualitative data were collected through a semi-structured interview form. The quantitative findings showed that experimental group videos with different types of signaling (visual only, auditory only, and visual plus auditory) and control group videos without signaling had different effects on students' dance performance. The qualitative findings revealed that students who learned with signaled videos found the learning process easier and more effective, and this had a positive effect on their performance. The results indicate that the experimental group working with videos containing both visual and auditory signaling demonstrated higher performance than the other groups. Overall, it was concluded that videos enriched with signaling based on the signaling principle can be effective in improving students' folk dance learning performance.