Irak, Dikar ilindeki hemodiyaliz hastalarında hepatit C ve B tanısında moleküler ve serolojik yöntemlerin karşılaştırılması
Molecular and serological comparison study for diagnosis of hepatitis c and B infection in haemodialysis patients in Dhi-qar province/Iraq
- Tez No: 991142
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA DÖLARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED A. NASSİR AL-AMIRY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Viral hepatitler, dünya genelinde önemli bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır. Hepatit C virüsü (HCV) ve hepatit B virüsü (HBV) enfeksiyonları, dünya genelinde en yaygın bulaşıcı hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu durum, özellikle kronik böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalarda daha belirgin hâle gelmektedir. Bu bireyler, hepatit B ve C virüslerine yakalanma açısından yüksek risk altındadır. Bu çalışma, Irak'ın Zikar vilayetinde bulunan El-Hüseyin Eğitim Hastanesi Merkez Hemodiyaliz Ünitesi'nde diyaliz tedavisi gören 154 hastayı kapsayan tanımlayıcı kesitsel bir araştırmadır. Serum örnekleri, hepatit B virüs yüzey antijeni (HBsAg) ve anti-HCV antikorları açısından özel ELISA kitleri kullanılarak incelenmiştir. Bulgular, HCV ve HBV için PCR ile doğrulanmıştır. HCV genotiplendirmesi için ise genotipe özgü primerler içeren bir HCV genotiplendirme kiti kullanılmıştır. Çalışmaya katılan 154 hastanın 95'i (%61,69) erkek, 59'u (%38,31) kadındır. Yaş grupları <20 (%19,48), 20-29 (%17,53), 30-39 (%22,08), 40-49 (%22,73) ve >50 (%18,18) olarak sınıflandırılmıştır. Anti-HCV pozitifliği 100 hastada (%64,94), anti-HBs pozitifliği ise 54 hastada (%35,06) saptanmıştır. HBV-DNA PCR testi ile 54 hastada pozitiflik tespit edilirken, HCV-RNA PCR testi ile 88 hasta pozitif bulunmuştur. HCV pozitif olan 88 hastada virüsler üç genotipe ayrılmıştır: GT 1a (32 hasta/%36,4; 20 erkek, 12 kadın), GT 1b (32 hasta/%36,4; 19 erkek, 13 kadın) ve GT 4 (24 hasta/%27,3; 15 erkek, 9 kadın). Elde edilen p-değeri 0,084 olup, cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermektedir. ELISA ve PCR test sonuçları arasındaki fark, doğru tanı için her iki yöntemin birlikte kullanılmasının önemini vurgulamaktadır. Anti-HCV ELISA testi ile pozitif bulunan 100 hastadan yalnızca 88'inde HCV-RNA PCR ile aktif enfeksiyon doğrulanmıştır; bu durum, bazı hastaların enfeksiyonu geçirmiş ancak hala antikor taşıyor olabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle, sadece ELISA testine dayanılarak yapılan değerlendirmeler, hastanın mevcut sağlık durumu hakkında yanıltıcı olabilir. HBV açısından ise ELISA ve PCR sonuçlarının tutarlılığı dikkat çekicidir. Her iki testte de 54 hastada pozitiflik saptanmış, bu da ELISA'nın bu hasta grubunda mevcut enfeksiyonları saptamada güvenilir olduğunu göstermektedir. Ancak, testlerin duyarlılığı ve özgüllüğü farklı hasta gruplarında ve koşullarda değişkenlik gösterebilir. Sonuç olarak, HCV ve HBV enfeksiyonlarının tanısında hem ELISA hem de PCR yöntemlerinin birlikte kullanılması, doğru ve güvenilir tanı açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Viral hepatitis remains a major public health concern worldwide. Hepatitis C virus (HCV) and hepatitis B virus (HBV) infections are among the most prevalent infectious diseases globally. This issue becomes particularly significant in patients undergoing dialysis due to chronic renal failure, as these individuals are at high risk of acquiring HBV and HCV infections. This study is a descriptive cross-sectional investigation involving 154 patients undergoing dialysis at the Central Hemodialysis Unit of Al-Hussein Teaching Hospital in Dhi-Qar Province, Iraq. Serum samples were analyzed using specific ELISA kits to detect hepatitis B surface antigen (HBsAg) and anti-HCV antibodies. Findings were confirmed using PCR analysis for both HCV and HBV. HCV genotyping was conducted using a genotyping kit containing genotype-specific primers. Among the 154 participants, 95 (61.69%) were male and 59 (38.31%) were female. Age groups were classified as follows: <20 (19.48%), 20–29 (17.53%), 30–39 (22.08%), 40–49 (22.73%), and >50 (18.18%). Anti-HCV seropositivity was observed in 100 patients (64.94%), while HBsAg positivity was found in 54 patients (35.06%). HBV-DNA PCR confirmed positivity in 54 patients, and HCV-RNA PCR detected active infection in 88 patients. Among the 88 HCV-positive cases, three genotypes were identified: GT 1a (32 patients/36.4%; 20 males, 12 females), GT 1b (32 patients/36.4%; 19 males, 13 females), and GT 4 (24 patients/27.3%; 15 males, 9 females). The calculated p-value was 0.084, indicating no statistically significant difference between genders. The disparity between ELISA and PCR results emphasizes the importance of using both methods in combination for accurate diagnosis. Of the 100 patients who tested positive by anti-HCV ELISA, only 88 were confirmed to have active infection via HCV-RNA PCR. This suggests that some patients may have cleared the infection but still retain circulating antibodies. Thus, relying solely on ELISA could lead to misinterpretation of the current health status. In contrast, results for HBV detection showed consistency between ELISA and PCR, with both tests identifying 54 positive cases. This consistency suggests that ELISA is a reliable method for detecting active HBV infections in this patient group. However, sensitivity and specificity of diagnostic tests may vary depending on patient populations and clinical conditions In conclusion, the combined use of ELISA and PCR is essential for accurate and reliable diagnosis of HCV and HBV infections, particularly in high-risk groups such as hemodialysis patients.