Potential impact of increasing American team owners in Europe on sports organizations in Europe
Avrupa'da Amerikalı takım sahiplerinin artışının spor kurumları üzerindeki potansiyel etkisi
- Tez No: 991224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Spor, Business Administration, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda Amerikalıların Avrupa spor organizasyonlarına sahip olma oranında artış gözlemlenmiştir. Bu satın alımların, Avrupa'daki geleneksel olarak benimsenmiş toplum odaklı modelleri zorlayıp ülkelere önemli değişiklikler getireceği öngörülmektedir. Bu değişiklikler çoğunlukla kârlılık ve ticarileşme üzerine yoğunlaşmakta olup, bölgedeki fi-nansal stratejileri, yönetim şekillerini ve taraftar dinamiklerini etkileyebilir. Bu metnin ana-lizi, Amerikalı sahiplerin Avrupa sporlarındaki finansal, kültürel ve operasyonel alanlara etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmamda, bu hedefe ulaşmak için 13 farklı kaynağın kapsamlı bir meta-analizini gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, tipik bir durumda Amerikalı hissedarlarının kulüplere daha fazla sermaye yatırdığı, daha iyi altyapılar geliştirdiği ve pazarlamayı daha etkili bir şekilde yürüttüğü görülmektedir. Ancak bu durum aynı zamanda finansal istikrarsızlık, kültürel çatışmalar ve taraftar tabanının zarar görmesi gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Amerikalı yatırımcıların getirdiği sermaye akışı açısından, çalışmada kulüplerin finansal durumlarında var olmayan bir dengesizlik yaratma potansiyeline de dikkat çekilmektedir. Ayrıca, çalışmada ticari amaçların yerel kültürün tanıtımı ve topluluk katılımının kontrolüyle nasıl birleştirilmesi gerektiği konusu vurgulanmaktadır. Bu süreçte Amerikalı sahiplerin, Avrupa sporlarının kendine özgü farklılıklarını dikkate alan bir yaklaşım benimsemesi gerektiği belirtilmiştir. Yönetici ve düzenleyicilere yönelik olarak ise, maçların adil bir şekilde yürütülmesi ve taraftarlar ile kulüplerin çıkarlarının korunması için bir dizi normun uygulanması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
There is an increase of American ownership of European sports organizations in the recent past. This American takeover is expected to introduce significant changes that chal-lenge traditional community-driven models as has been the norm in Europe. These shifts mostly focus on profitability and commercialization hence may affect the financial strate-gies, governance, and fan dynamics in the region. The aim of the analysis of this text was to investigate the influence of USA ownership on the financial, cultural, and operational domains of sports in Europe. Our study has employed a comprehensive meta-analysis of 13 different sources to address this target. According to the narrative, the typical case American shareholders will get more of their money in the clubs, develop better infrastruc-ture, and market better. Meanwhile, it may become also a source of financial instability, cultural conflicts, and the destruction of the fan base. As far as the capital influx brought by American investors is concerned, the study also asserts that it could lead to a situation where there is a wide gap in the financial conditions of clubs thus creating an imbalance that does not exist. The study also highlights the issue of how commercial purposes should be combined with the promotion of local culture and the control of community en-gagement that eventually will be done by American owners in a way that takes into ac-count such differential features of European sports. To the administrators, law enforcers should bring in a set of norms to make the outings fair and protect the interests of fans and clubs.