Women in theatre: A comparative study of gender representation in Iran and the West
Tiyatroda kadın: İran ve Batı'da toplumsal cinsiyet temsillerinin karşılaştırmalı incelenmesi
- Tez No: 991227
- Danışmanlar: PROF. DR. SENEM CEVHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
Özet
Bu tez, İran ve Batı tiyatrosunda kadınların temsillerini, antik geleneklerden günümüz oyunlarına kadar incelemektedir. Çalışma, İran'da kadınların uzun süre yalnızca ritüel, özel ya da simgesel performanslarla sınırlı kaldığını ve 1979 Devrimi'nden sonra yeniden kısıtlamalarla karşılaştıklarını; Batı tiyatrosunun ise kendi dışlayıcı yapısına rağmen kadınlara oyuncu, oyun yazarı ve yönetmen olarak giderek daha geniş bir görünürlük sunduğunu ortaya koymaktadır. Karşılaştırmalı bir çerçeve kullanılarak, toplumsal, siyasal ve kültürel bağlamların kadınların rollerini nasıl şekillendirdiği ve onların hareket alanlarını nasıl sınırlandırdığı incelenmekte, aynı zamanda kadınların varlıklarını sahnede sürdürebilmek için nasıl alternatif biçimler ve mekânlar yarattıkları da gösterilmektedir. Mahin Sadri'nin Ham Havaei adlı oyunu ile Caryl Churchill'in Top Girls adlı eserinin yakından incelenmesi, tiyatronun hem ataerkil normların bir yansıması hem de bu normların sorgulanıp yeniden tasavvur edilebileceği bir alan olarak işlediğini ortaya koymakta ve farklı kültürlerde sahnenin kadın sesleri için tartışmalı ama vazgeçilmez bir mecra olmaya devam ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the representation of women in Iranian and Western theatre from ancient traditions to contemporary plays. It argues that while women in Iran were long confined to ritual, private, or symbolic performance and later faced renewed restrictions after the 1979 Revolution, Western theatre, despite its own exclusions, gradually offered broader visibility to women as actresses, playwrights, and directors. Using a comparative framework, the study examines how social, political, and cultural contexts shaped women's roles and limited their agency, while also showing how women created alternative forms and spaces to sustain their presence in performance. Close readings of Mahin Sadri's Ham Havaei and Caryl Churchill's Top Girls reveal how theatre functions both as a mirror of patriarchal norms and as a space where those norms can be questioned and reimagined, demonstrating that across cultures the stage has remained a contested but vital arena for women's voices.