SACRALIZATION OF POLITICS IN TURKEY: KURDISH CASE
TÜRKİYE'DE SİYASETİN KUTSALLAŞMASI: KÜRT ÖRNEĞİ
  1. Tez No: 991226
  2. Yazar: ESRA ELMAS ETE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ZEMNİ, PROF. DR. HAMİT BOZARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Siyasal Bilimler, Sociology, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ghent Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Abdullah Öcalan'ın Türkiye'deki Kürtler tarafından nasıl algılandığını ve bu algının siyasetin kutsallaştırılması süreci içinde nasıl inşa edildiğini incelemektedir. Literatürde Öcalan çoğunlukla PKK bağlamında ele alınmış; ancak takipçileri nezdinde nasıl anlamlandırıldığı, içselleştirildiği ve hegemonik bir siyasal figüre dönüştüğü saha temelli analizlerle yeterince çalışılmamıştır. Bu araştırma, söz konusu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Çalışma, Öcalan'ın kırk yılı aşkın siyasal pratiği boyunca“yoldaş”tan“önderlik”konumuna evrilen temsillerini, Kürt siyasal hareketi içinde oluşan kişilik kültü ve kutsal anlatılar üzerinden ele almaktadır. Bu bağlamda, çoğunlukla PKK aracılığıyla üretilen Öcalan söylemi ile Kürtlerin gündelik, siyasal ve sembolik dünyalarındaki karşılıkları karşılaştırmalı olarak analiz edilmektedir. Türkiye'nin özgül tarihsel ve sosyo-politik koşulları dikkate alınarak yürütülen ampirik saha araştırmasına dayanan çalışma, Kürtlerin Öcalan algısının homojen olmadığına; aksine farklı anlamlandırmalar, atıflar ve çatışmalı yorumlar içerdiğine işaret etmektedir. Araştırma, Türkiye'de Kürtlerin Öcalan'a atfettikleri anlamların, modern siyasetin dinsel olmayan ancak kutsal nitelikler kazanan bir biçimi olarak siyasetin sakralizasyonu çerçevesinde okunabileceğini ileri sürmektedir. Bu yönüyle çalışma, Kürt meselesine ilişkin tartışmalara, siyasal liderlik, karizma ve meşruiyetin toplumsal inşası bağlamında özgün bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines how Abdullah Öcalan is perceived by Kurds in Turkey and how this perception has been constructed within the process of the sacralisation of politics. In the existing literature, Öcalan has predominantly been analysed within the framework of the PKK; however, the ways in which he has been interpreted, internalised, and transformed into a hegemonic political figure in the eyes of his followers have not been sufficiently explored through field-based research. This study aims to address this gap. The study analyses the representations of Öcalan that have evolved from that of a“comrade”to a position of“leadership”over more than forty years of political practice, focusing on the cult of personality and sacred narratives that have emerged within the Kurdish political movement. In this context, the discourse on Öcalan—largely produced through the PKK—is examined comparatively with its reflections in the everyday, political, and symbolic worlds of Kurds. Drawing on empirical field research conducted within the specific historical and socio-political context of Turkey, the study demonstrates that Kurdish perceptions of Öcalan are far from homogeneous; rather, they encompass diverse interpretations, attributions, and contested meanings. The study argues that the meanings attributed to Öcalan by Kurds in Turkey can be understood within the framework of the sacralisation of politics as a form of modern politics that acquires sacred qualities without being religious in nature. In this respect, the study seeks to make an original contribution to debates on the Kurdish issue by engaging with questions of political leadership, charisma, and the social construction of legitimacy.